Latvijas nacionālā valūta lats pēdējo mēnešu laikā ir stipri «tracināta», tomēr to izdevies noturēt, kā rezultātā daudzi investori, kas spekulēja uz lata devalvāciju, zaudējuši naudu, raksta rus.db.lv.
«Visticamāk, lielākoties šie spekulanti bija privātie investori, kas operēja ar nelieliem vai vidēji lieliem naudas līdzekļiem. Situācijas līdzība Latvijā ar to, kāda tā bija Argentīnā, viņiem šķita pietiekami, lai riskētu. Gaidot drīzu lata devalvāciju, šie investori bija gatavi riskēt un atvērt īsās lata pozīcijas (pārdod valūtu, gaidot tās kritumu),» viņš uzsver. Starptautisko banku brokeru nodaļas, visticamāk, esot radušas iespējas atvērt pozīcijas ar kredītlīdzekļu palīdzību (spekulanti iemaksāja tikai drošības depozītu). Ļoti augstās latu procentu likmes kredītlīdzekļu izmantošanu ļoti sadārdzināja. Ap 8. jūniju latu tirgū vairs nebija palicis, bet devalvācija tā arī nebija pienākusi. Tā rezultātā liela daļa investoru, kas bija uzradušies pēdējā momentā, sāka slēgt savas pozīcijas, kas noveda pie lata kursa augšanas attiecībā pret eiro un eiro apmaiņu pret latu par zemāko intervences kursu ar zaudējumu fiksēšanu.
No 8. līdz 19. jūnijam Latvijas Banka pārdeva latus 167 miljonu eiro vērtībā. Šobrīd situācija latu tirgū ir stabilizējusies, lai arī procentu likmes arvien ir ļoti augstas. «Izskatās, ka tā spekulantu daļa, kas ienāca tirgū ātrāk un atvēra pozīcijas, kad procentu likmes bija salīdzinoši zemas, turpina tās noturēt cerībā uz lata devalvāciju nākotnē, vai arī nevēlās tās slēgt par esošo kursu,» tā analītiķis.
Viņš uzsver, ka spekulatīvo darījumu skaitu novērtēt ir ļoti grūti, jo ne visi spekulanti tirgū ienāca vienlaikus. Tomēr vairums no latos apmainītiem 167 miljoniem eiro bijuši spekulantu darbības rezultāts.