Pēdējo divu gadu laikā Krievijas iedzīvotāji no Kipras «izņēmuši» savas investīcijas 9,7 miljardu ASV dolāru, liecina kaimiņvalsts centrālās bankas aplēses.
Krievijas nauda lielākoties devusies uz Luksemburgu, kur aizvadītajā gadā par septiņiem miljardiem ASV dolāru pieaugušas krievu bagātnieku investīcijas, raksta laikraksts Izvestija. Iecienītas Krievijas investoru vidū bijušas Īrija un Nīderlande, kur kaimiņvalsts investīcijas pieaugušas attiecīgi par 4,6 miljardiem un 2,8 miljardiem ASV dolāru.
Kā norāda analītiķi – šāda tendence apliecina to, ka Krievijas bizness atteicies no Kipras pakalpojumiem. «Izskatās, ka no Kipras daudzi sāka aiziet jau iepriekš [pirms valsts starptautiskās glābšanas],» sacījis finanšu kompānijas Alfa Kapital makroekonomikas un tirgu analīzes struktūrvienības direktors Vladimirs Bragins.
Aizvadītajā gadā par 4,7 miljardiem ASV dolāru samazinājies Krievijas investīciju apjoms arī tādā ofšorā kā Britu Virdžīnās. Analītiķi to skaidro ar aizvien pieaugošo spiedienu uz šo teritoriju saistībā ar nodokļu paradīzes uzturēšanu. Nedēļas sākumā Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons Lielbritānijas kronim pakļauto salu vadītājiem izsūtījis vēstules, kurās pieprasījis atklāt detaļas par to teritorijās reģistrētajām kompānijām.
D. Kamerons tādām aizjūras teritorijām kā, piemēram, Kaimanu salām, Virdžinu salām, Bermudām u. c. licis izveidot centralizētus reģistrus, kas pieejami nodokļu iekasētājiem un kuros atrodama informācija par katras reģistrētas kompānijas īpašniekiem.
Krievijas analītiķi arī norāda, ka, lai gan Kipru kaimiņvalsts nauda pamet, tomēr Maskavas pārraudzībā tā vēl nesteidz atgriezties un meklē citas ārzonas. No Luksemburgas un Kipras arī palielinājies arī ārvalstu investīciju apjoms Krievijā, tādējādi liecinot par kaimiņvalsts biznesa centieniem meklēt jaunas nodokļu paradīzes, norāda kompānijas Otkritie Kapital ekonomists Vladimirs Tikomirnovs. Viņš uzskata, ka šogad jāgaida investīciju apjoma samazināšanās no Kipras, bet palielināšanās no Luksemburgas, Nīderlandes un Singapūras.
Krievijā arī izskanējuši aicinājumi pieņemt speciālu «ofšoru» likumu, saskaņā ar kuru tiks piemēroti speciāli nodokļi kompānijām, kuras sadarbojas ar uzņēmumiem, kas, savukārt, reģistrēti ārzonās. Trešdien Briselē sāksies arī Eiropas Savienības (ES) valstu līderu sanāksme, kuras ietvaros iecerēts pārrunāt izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un banku necaurspīdīgumu. Saskaņā ar Eiropas Komisijas aprēķiniem, katru gadu no nodokļu maksāšanas ES valstīs tiek noslēpta summa viena triljona eiro apmērā.