Latvijas Bankas uzturētajam kredītu reģistram piekļūt varēs arī patēriņa kredītu sniedzēji, tāpat informāciju no šī reģistra varēs pieprasīt arī Valsts ieņēmumu dienests (VID).
To paredz ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Kredītiestāžu likumā un citos saistītos likumos.
Nebanku kreditētāju piekļuve kredītreģistram ir valdības ierosinājums, bet norma par to, ka arī VID varēs saņemt informāciju no tā, ir finanšu ministra Einara Repšes (JL) priekšlikums un likumprojektā parādījusies tikai galīgajā lasījumā.
Jaunais regulējums paredz, ka VID ģenerāldirektors, viņa vietnieks vai kāda pilnvarotā persona varēs pieprasīt kredītreģistrā esošās ziņas, ja pastāv aizdomas, ka fiziskās personas izdevumi varētu pārsniegt ienākumus.
Patlaban pieeja Kredītu reģistram ir bankām, komercsabiedrībām, apdrošinātājiem un krājaizdevu sabiedrībām, kā arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijai un Latvijas Bankai.
Kā vairākkārt ziņots, no nākamā gada vidus lombardiem un «ātro kredītu» sniedzējiem būs jāsaņem licence. Šī atļauja nebanku kreditētājiem izmaksās tūkstoš latus. Tāpat tiks ieviests regulējums šo kreditētāju attiecībām ar patērētājiem, liekot izvērtēt kredītņēmēju spēju aizņēmumu atdot.
Patēriņa kreditētāji jau iepriekš vairākkārt pauda vēlmi izmantot Kredītu reģistra informāciju, jo tas kopumā gan sakārtos tirgu, gan ļaus atbildīgāk aizdot. Pēdējā laikā mazo kredītu sniedzēju skaits Latvijā ir pieaudzis un, spriežot pēc šo kompāniju sniegtās informācijas, interese par aizņemšanos ir milzīga.
Jāatgādina, ka bankas savulaik ievērojami piebremzēja kreditēšanu pēc tam, kad Parādnieku reģistrs tika pārveidots par Kredītu reģistru, jo tad varēja iegūt informāciju arī par tādām klienta citā bankā uzņemtām saistībām, par kurām tas attiecīgo banku nebija informējis.