Politiskais strupceļš Vašingtonā izraisījis Ķīnas, kurai pieder lielākā daļa ASV parāda, neapmierinātību un pieaugošu satraukumu. Krīze liecinot par to, ka Ķīnai un pārējai pasaulei jāsāk «deamerikanizācijas» process, paudusi Pekinas oficiālā ziņu aģentūra Xinhua News.
«Pasaule joprojām cenšas tikt ārā no ekonomiskās katastrofas, kurā to iegrūda rijīgā Volstrītas elite. Jāpārtrauc ierastā prakse, kad liekulīgas nācijas rokās ir nokļuvuši citu valstu likteņi,» Xinhua News publicēto komentāru citē laikraksts Washington Post. Savukārt ekonomikas eksperti Ķīnā pauduši viedokli, ka ASV Kongress izturas bezatbildīgi ne tikai attiecībā pret citām valstīm, bet arī pret pašu ASV nākotni, kuru upurē politisko cīņu vārdā.
Ķīnai pieder ASV Valsts kases obligācijas 1,28 triljonu dolāru apmērā. Tādējādi ASV maksātnespējas iestāšanās varētu ievērojami satricināt pasaules otru lielāko ekonomiku. Ķīna jau iepriekš aicināja ASV izvairīties no maksātnespējas iestāšanās, brīdinot, ka tā atstās sekas uz visas pasaules ekonomiku. Aizvadītajā nedēļā Pekina nāca klajā ar paziņojumu, ka «pulkstenis neapturami tikšķ» un aicinājusi Vašingtonu gādāt par ķīniešu investīciju drošību.
Tikmēr ASV aizvadīta Senātu līderu tikšanās, pēc kuras tie pauduši optimismu par notikušajām sarunām. Izskanējis, ka vienošanās par ASV valdības darba atsākšanu pilnā apmērā varētu tikt panākta jau otrdien.
Senāta vairākuma līderis demokrāts Lerijs Harijs Reids un viņa republikāņu kolēģis pauduši uzskatu, ka sarunās panākts ievērojams progress. «Mēs ceram, ja paveiksies, ka, iespējams, jau rīt [otrdien] būs gaiša diena,» atklājis L. Reids, netieši norādot uz varbūtēju vienošanos starp ASV politiskajiem spēkiem. Saskaņā ar anonīmu avotu pausto, Senātā tiek pārrunāts rīcības plāns, kura ietvaros tiks atsākts ASV valdības darbs un pieņemti risinājumi, kuru ietvaros valsts spēs pildīt savas saistības vismaz līdz nākamā gada februārim, vēsta Reuters.
Nav gan zināma konservatīvo republikāņu spārna nostāja. Iepriekš konservatīvie uzsvēra, ka nekādā ziņā negrasās piekāpties ASV Prezidenta administrācijai un atteikties no veselības aprūpes reformu atcelšanas.
Iepriekš Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja Kristīne Lagarde brīdināja, ka ASV maksātnespēja varētu iegāzt pasauli vērienīgā recesijā. «Ja izveidojas zināmi traucējumi – pārliecības trūkums, ticības zaudēšana ASV parakstam – tas nozīmētu vērienīgas problēmas visā pasaulē un rastos jaunas recesijas sākšanās risks,» uzstājoties ASV televīzijā, sacīja SVF vadītāja.