ASV kārtējo reizi parādu griestus sasniegs 17. oktobrī. Ja Kongresā netiks panākta vienošanās par parādu griestu pacelšanu, valdībai būs pieejama tikai puse no nepieciešamās naudas, ar kuru apmaksāt rēķinus, brīdinājis ASV Valsts kases sekretārs.
Savienoto valstu valdības neto izdevumi dažās dienās var sasniegt pat 60 miljardus ASV dolāru, norādījis Valsts kases sekretārs Džeks Levi. Tikmēr ASV Kongresā esošajiem republikāņiem un demokrātiem ir atšķirīgas domas par parādu griestu palielināšanu, un sekretārs norādījis, ka nespēja atrast vienošanos valsts ekonomikai būs katastrofāla.
«Valsts kase aplēsusi, ka visi ārkārtas pasākumi būs izsmelti līdz 17. oktobrim. Mēs uzskatām, ka Valsts kases rīcībā uz to brīdi būs tikai 30 miljardi ASV dolāru, lai segtu visas esošās saistības. Ja mums nebūs nepieciešamās naudas, pirmo reizi vēsturē ASV nespēs pildīt savus pienākumus,» Dž. Levi sacīto citē BBC.
ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija un Demokrātu partija jau paziņojuši, ka negrasās diskutēt ar republikāņiem, kamēr tie neatkāpsies no savām prasībām saistībā ar valsts budžeta tēriņu samazināšanu. Kopš maija ASV parāda griesti noteikti 16,7 triljonu ASV dolāru apmērā.
Republikāņu partija vēlas panākt vairākus budžeta tēriņu samazinājumus, kā arī uz gadu atlikt Pieejamas aprūpes likumprojektu, kas varētu palielināt pabalstus B. Obamas veselības aprūpes programmas ietvaros. Tam iebilst ASV Demokrātu partija.
ASV iepriekš jau bija nonākusi līdzīgā situācijā – 2011. gadā Republikāņu un Demokrātu partijas kompromisu panāca tajā pašā dienā, kad valsts sasniedza parādu griestus. Cīņas par parādu griestu celšanu saspringumā turēja pasaules finanšu tirgus. Reaģējot uz šādu situāciju, starptautiskā reitingu aģentūra Standart & Poor’s samazināja ASV piešķirto augsto AAA kredītreitingu, kas finanšu tirgos izsauca pamatīgu viļņošanos.
Kompromisa ietvaros tika panākta vienošanās par ASV budžeta samazinājumiem, kas stājās spēkā šogad.