Notikumi ASV ir kārtējie sprunguļi ekonomikai, kas diezgan būtiski grauj noskaņojumu, un turpmāka ietekme izrietēs no tā, cik ilgi budžetu neizdosies pieņemt, turklāt būtiskākais jautājums ir par parāda griestu pacelšanu, saka SEB bankas eksperts Dainis Gašpuitis.
To nepaaugstināšana gan var radīt milzīgu trīci, kā rezultātā ASV saceltie viļņi būs jūtami arī Latvijā. D. Gašpuitis gan uzsver, ka pašreizējie saspīlējumi jau ir devuši pietiekamu stimulu, lai politiķi atskurbtu un nepieļautu šādu scenāriju. Ja valdības darba apturēšana neilgs nedēļām vai pat mēnešiem un parādu griesti tiks pacelti, Latvijā tie būtiski neatbalsosies. Protams, korekcijas finanšu tirgos būs. Ja īstenosies pesimistiskais scenārijs, tad sekas ir grūti prognozējamas, jo domājams, ka šādam scenārijam tā īsti neviens nespēj noticēt, līdz ar to potenciālā rīcība pat grūti prognozējama, saka eksperts.
Domstarpības starp demokrātiem un republikāņiem un ASV valdības darba apturēšana neapšaubāmi palielina nenoteiktību un svārstības pasaules finanšu tirgos, piekrīt arī Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Joprojām nav atrisināts arī jautājums par ASV valsts parāda griestu paaugstināšanu, kas arī ir jāizdara oktobrī. Jo ilgāk vilcinās ar šo problēmu risināšanu, jo negatīvāka ietekme uz ASV ekonomiku, nedrošāka kopējā pasaules ekonomiskā vide un nenoteiktākas arī prognozes. To arī visi saprot; tāpēc, visticamāk, ASV politiķi spēs vienoties par kompromisiem un pieņemt nepieciešamos lēmumus, jautājums ir tikai, cik ilgu laiku tas viņiem prasīs.
Tāpēc šobrīd vēl grūti spriest, kā ASV situācija ietekmēs ekonomikas attīstību pārējā pasaulē un arī Latvijā, norāda eksperte. Viņa skaidro, ka tiešā ASV problēmu ietekme uz Latviju ir minimāla, jo tirdzniecības plūsmas ar šo valsti ir daudz mazākas nekā ar Eiropas valstīm. Tomēr, ja ekonomiskā situācija ASV pasliktināsies, tas neapšaubāmi ietekmēs tādas Eiropas valstis kā Lielbritāniju, Vāciju, Franciju. Negatīvs iespaids uz Ķīnas ekonomiku, kas ir cieši saistīta ar ASV, arī pastarpināti mazinātu Eiropas un Baltijas jūras reģiona izaugsmes iespējas, jo Ķīna ir arī daudzu Eiropas valstu svarīgs tirdzniecības partneris. Relatīvi spēcīgs eiro kurss pret dolāru (tai skaitā arī dēļ problēmām ar ASV budžetu) arī liek sprunguļus trauslās Eiropas ekonomikas atkopšanās riteņos. Tas savukārt nozīmē arī vājāku pieprasījumu Latvijas eksportētājiem, skaidro Swedbank pārstāve.
Neviens droši nezina, kāda būs ASV valdības darba apturēšanas ietekme uz pašu ASV, norāda arī DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņs, uzsverot, ka ir pamats domāt, ka šoreiz ietekme būs nopietnāka nekā iepriekšējā valdības apturēšanas reizē Klintona valdīšanas laikā. Galvenokārt tas ir tāpēc, ka tad ekonomika bija spēcīgas izaugsmes fāzē, bet šobrīd tā joprojām nav atguvusies no finanšu krīzes, skaidro DNB bankas pārstāvis, uzsverot, ka toreiz arī ASV politika nebija sasniegusi tik dziļas plānprātības līmeni, tāpēc šoreiz ir bažas, ka apturēšana varētu ieilgt vairāk. Visbeidzot, fonā vīd pats lielākais drauds, kas ir parāda griestu nepaaugstināšana, atgādina eksperts.