Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) samazinājis nākamā gada pasaules ekonomikas prognozes, skaidrojot to ar lēnāku izaugsmi Ķīnā, Indijā, Brazīlijā un citās attīstības valstīs.
SVF uzskata, ka pasaules ekonomika šogad pieaugs par 2,9%, bet nākamajā gadā – par 3,6%. Iepriekš fonds prognozēja, ka šogad globālā ekonomika piedzīvos izaugsmi par 3,2%, bet nākamajā gadā – par 3,8%.
Fonds atzīst, ka ekonomiskā izaugsme daudzviet pasaulē ir palēninājusies. SVF galvenais ekonomists Olivers Blanšards arī brīdinājis, ka pasauli varētu piemeklēt ievērojami finanšu satricinājumi, ja ASV tuvākajās dienās nepalielinās aizņemšanās limitu – tā sauktos parādu griestus, lai izvairītos no maksātnespējas. Tāpat ASV jau astoto dienu turpinās daļēja valdības darba apturēšana.
Ekonomists atzīst, ka ASV valdības daļēja slēgšana, ja turpināsies ilgāku laiku, atstās sekas uz pasaules ekonomiku, tomēr tās nav salīdzināmas ar tām, kuras izraisītu lielvalsts maksātnespēja. «Nespēja palielināt parādu griestus un nevarēšana pildīt savas saistības, izraisīti milzīgus satricinājumus finanšu tirgos gan ASV, gan arī ārvalstīs,» sacīja O. Blanšards.
Kopumā SVF prognozē, ka Ķīnā nākamajā gadā ekonomikas izaugsme saglabāsies 7,3% apmērā. Indijā tautsaimniecība augs par 5,1%, bet Brazīlijā – par 2,5%. Tikmēr ASV ekonomika piedzīvošot izaugsmi 1,6% apmērā šogad un 2,6% apmērā nākamgad. Savukārt eirozonas ekonomikai nākamajā gadā gaidāma izaugsme 1% apmērā.
Fonds norāda, ka eirozonas ekonomikas lēnām atgūstas no recesijas, kam par iemeslu ir «noskaņojuma izmaiņas», kas varot piepildīties, ja patērētāji un uzņēmumi turpinās palielināt tēriņus. Vienlaikus tādas valstis kā Spānija un Itālija joprojām cīnās ar dažādām problēmām.
Savukārt Ķīnai, lai panāktu straujo ekonomiskās izaugsmes tempu atgriešanos, nepieciešams reorganizēt savu ekonomiku iekšēja pieprasījuma veicināšanā un pārtraukt tik ļoti paļauties uz eksportu. Indijai un Brazīlijai tikmēr jānodrošina draudzīgāka vide investīcijām, sacīja O. Blanšards.