Vairāki fakti runā par labu tam, ka šodien ir piemērota diena, lai paskatītos uz pasaules ekonomiku no malas.
Pirmkārt, ASV, kas ir pasaulē lielākā ekonomika, atzīmē darba svētkus, kas ir labs laiks, lai padomātu par esošo situāciju un perspektīvām. Otrkārt, citās valstīs tiek publicēti iepirkumu menedžeru indeksu dati, kas arī uzrāda interesantas tendences, raksta Business Insider.
1. Eiropa atveseļojas.
Kopš vasaras sākuma par to ir daudz rakstīts, taču pēdējie dati liecina, ka eirozona ir uz atveseļošanās ceļa. Spānijas un Itālijas iepirkumu menedžeru indekss ir augstākajā līmenī kopš 2011. gada pavasara, Vācijā situācija nemainās un pat Grieķijā parādās atveseļošanās pazīmes, indeksam pieaugot līdz 44 mēnešu augstākajam līmenim. Turklāt situācija uzlabojas ne tikai eirozonā, arī Lielbritānijas dati pēdējā laikā ir stabili, un Austrumeiropas dati ir ļoti spēcīgi. Eiropa gan aizvien nav ārā no meža, taču rādītāji iet pareizajā virzienā, kas uzlabo situāciju, sākot no valstu parādiem līdz pat politikai.
2. Ķīna nesabrūk.
Gadiem ilgi daļa cilvēku domā, ka valstī gaidāms sabrukums, citi uzskata, ka situācija ir laba un redzama vien neliela bremzēšanās. Gada sākumā tirgū valdīja nopietnas bažas par iespējamo Ķīnas smago kritienu, tomēr pēdējie dati šīs bažas ir mazinājuši.
Skatoties uz pēdējiem iepirkumu menedžeru indeksa datiem, izskatās, ka situācija ir apmierinoša. Izaugsme nav vislabākajā līmeni, taču situācija nepasliktinās tik ļoti kā aplēsts iepriekš, un arī citi Ķīnas ekonomikas rādītāji patlaban ir labāki nekā gaidīts.
Vissvarīgākais ir tas, ka Ķīnas valdība vēlas redzēt kvalitatīvu izaugsmi, ne tikai tādu, kas notiek pateicoties agresīvām investīcijām, bet arī veicina reformas un mazina korupciju.
Tādējādi Ķīna varbūt nebūs pasaules izejvielu straujākais patērētājs, kāda tā ir bijusi, tomēr arī totāls sabrukums tajā visdrīzāk nav gaidāms.
3. Jaunattīstības valstu sāpes.
Ir skaidrs, ka vairākas no pasaules bijušajām karstajām jaunattīstības valstīm patlaban piedzīvo pamatīgas sāpes. Lielākie cietēji ir Indonēzija un Indija, kuru ekonomikas dati ievērojami krīt, kā rezultātā nauda plūst projām no šīm valstīm, samazinot valūtu vērtību, akciju tirgus indeksus, inflāciju un citus rādītājus. Kas šo vājumu izraisa? Daļa no faktoriem ir ASV procentu likmju kāpums, kas veicina dolāra vērtības pieaugumu, kā arī maina investīciju virzienu. Pirmdien abas valstis ir publicējušas nepievilcīgus skaitļus – Indijai iepirkumu menedžeru indekss ir sliktākajā līmenī vairāku gadu laika periodā, un Indonēzija nepatīkami pārsteidza tirgu ar tirdzniecības deficīta datiem. Rezultātā Džakartas akciju tirgus nokritās par 2,6%.
4. ASV – situācija nedaudz labāka kā iepriekš.
ASV ekonomiskā izaugsme, kuru katru brīdi pārsniegs iepriekš izteiktās prognozes... tā tiek runāts jau trīs gadus. Tomēr šoreiz tas varētu arī piepildīties.
Ekonomikas dati šajā gadā ir nedaudz spēcīgāki, un izskatās daudz ilgtspējīgāki nekā jebkurā citā laikā kopš krīzes. Darba tirgus sāk uzlaboties, un uzlabojas arī situācija mājokļu tirgū. Tomēr neviens no tā nav tik labi, tie ir vidēji. Tomēr, no otras puses skatoties – nākamie notikumi Vašingtonā visdrīzāk situāciju neuzlabos, un gaidāms septembra haoss – FRS vadītāja nominācija, FRS aktīvu iepirkumu programmas bremzēšana, budžeta debates un lēmums par parāda griestiem.
5. Citas lietas.
Sīrija – patlaban gaidāms vienu no svarīgākajiem balsojumiem Vašingtonā kopš aktīvu iepirkšanas programmas lēmuma.
Naftas cenas pieaug.
Japānā situācija ir laba, tomēr attīstība dažviet ir pieklususi.
Irāka – atkal haoss.
Secinājums: Japāna, Eiropa, ASV un Ķīna piedzīvo pieaugumu, kādu mēs neesam redzējuši kopš 2008.-2009. gada finanšu krīzes. Tomēr patlaban visam pāri stāv ģeopolitiskās bažas, kas var sabojāt visu skatu uz nākotni.