Šogad atklātā iesalnīca Jelgavas novada Staļģenē ir vienīgā šāda ražotne Latvijā. Patlaban tā jau ir pagatavojusi savu otro iesala partiju, bet Db.lv viesojās Staļģenē laikā, kad notika alus miežu diedzēšanas process. Piedāvājam fotogalerijā aplūkot, kā top iesals.
Iesalnīca uzcelta uz deviņdesmitajos gados būvēt iesāktas iesala ražotnes bāzes. Deviņdesmitajos gados tika uzcelta pati ēka un daļa diedzētavas, taču infrastruktūra, graudu glabātuve un kalte tika uzbūvēta aizvadītā gada laikā. Kopējas investīcijas ieslanīcas būvē ir trīs miljoni eiro, no kuriem vienu miljonu plānots atgūt, piesaistot Eiropas fondu līdzfinansējumu.
Patlaban vidēji iesala cena Eiropā svārstās atkarībā no dažādiem parametriem. Dažādi Eiropas ražotāji pārdod iesalu no 405 eiro līdz 500 eiro par gaišā iesala tonnu.
Gaišais iesals ir katra alus pamatā, un Latraps iesalnīca cer vidēji uz 20 - 25% Latvijas iesala tirgus. Latraps Staļģenes struktūrvienības vadītājs Agris Stauģis gan neatklāj, kuriem alus darītājiem iesals varētu tikt piegādāts, taču zināms, ka Latraps iesalu izmēģinās arī Aldaris. Par to uzņēmums paziņoja ceturtdien, 6. februārī.
«Latvijā gadā vidēji patērē 20 – 25 tūkstošus tonnu iesala, savukārt mēs plānojam pilna gada laikā saražot līdz pieciem tūkstošiem tonnu iesala,» pauda A. Stauģis. Realizējot otru projekta kārtu, A. Stauģis plāno iesalnīcas ražošanas jaudas kāpināt līdz desmit tūkstošiem tonnu iesala gadā. Tā kā līdz šim lielos apjomos Latvijā iesals nav ražots daudzu gadus, pašlaik Latvijā iesala ražošanā ir vēl jāeksperimentē, atzīst Latraps Staļģenes struktūras vadītājs.
Tāpat Elejā tiek būvēta speciāli alus miežiem paredzēta līnija, kur notiks graudu priekšapsrtāde, kaltēšana, glabāšana, un to šķirošana pēc kvalitātes. Šobrīd līnija Elejā ir jau samontēta, un nākošās ražas laikā komplekss varētu būt gatavs, stāstīja A. Stauģis.
Līdz šim iesals Latvijā tika importēts. Piemēram, lietuviešiem ir divas iesalnīcas - viena no tām ir UAB Maltosa, kurā tiek saražoti vidēji 20 tūkstoši tonnu iesala gadā, un Viking Malta AB, kuras ražošanas jauda ir aptuveni 40 tūkstoši tonnu gadā. Tāpat Latvijā alus ražošanā tiek izmantots, piemēram, Vācijā vai Austrijā ražots iesals. Kaimiņiem igauņiem šobrīd nav iesalnīcu.
Alus miežu šķirne ir izvēlēta atbilstoši klimatiskajiem apstākļiem. Latvija ietilpst ceturtajā joslā, kas ir tāda pati kā, piemēram, Zviedrijas dienvidos un daļā Dānijas.
No iesala, kurš tiek ražots Latraps iesalnīcā, varēs ražot jebkuru alu, jo aptuveni 90% katra alus ražošanā ir nepieciešams gaišais iesals.
#1/32
Ideja par pašiem savu iesalnīcu Latvijā gaisā virmojusi jau kopš valsts neatkarības atjaunošanas, taču šo ideju realizēt izdevies šogad. Db.lv viesojās Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē, Latraps iesalnīcā. Alus mieži, kurus izmanto iesala ražošanā, tiek iepirkti no lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) Latraps biedriem.
#2/32
Alus miežusLatraps iesalnīcai piegādā vairāk nekā desmit graudu audzētāji. Miežu krava tiek uzglabāta šajos torņos. Blakus esošajos torņos tiek glabāts arī jau gatavs iesals, kuram pirms nonākšanas pie alus ražotājiem ir vēlams no divām nedēļām līdz vienam mēnesim «atpūsties».
#3/32
Attēlā - miežu šķirošanas iekārta. Graudu krava pirms tālākiem iesala ražošanas procesiem tiek sasķirota pēc graudu izmēriem. Šķirojot graudus, tiek atdalīti šķeltie graudi, tukšie graudi, mazi akmentiņi, piemaisījumi. Šķeltie graudi un tukšie graudi, kas nav derīgi iesala ražošanai, nonāk lopbarībā.
#5/32
Alus miežiem audzēšanas, mēslošanas tehnika un agrotehnika ir specifiska, atšķirīga nekā audzējot miežus lopbarībai vai pārtikai. Alus miežu šķirne tiek izvēlēta atbilstoši klimatiskajiem apstākļiem, proti, Latvijā tiek audzētas ceturtajai joslai atbilstoša alus miežu šķirnes. Līdzīgas alus šķirnes tiek izvēlētas arī, piemēram, Zviedrijas dienvidos. Attēlā redzama tvertne, kurā notiek mērcēšana.
#6/32
Lai graudu «pamodinātu», tam ir jānodrošina daudz ūdens un skābekļa. Tas notiek mērcēšanas laikā, kas notiek attēlā redzamajā tvertnē. Mērcēšanas mērķis graudos mitruma līmeni paaugstināt no 14% līdz 45%. Mērcēšanas procesā graudi uzbriest, un tad tos var padot tālāk diedzēšanai.
#7/32
Mērcēšanas tvertnē, kuras tilpums ir aptuveni 83 kubikmetri, graudi atrodas aptuveni diennakti. Ne visu laiku tie tiek mērcēti ūdenī - procesu veido gan «sausā», gan «slapjā» fāze. Tāpat šajā tvertnē pa nelielām caurulītēm graudiem tiek padots saspiests gaiss un notiek aerācija.
#8/32
Viena iesala ražošanas «porcija» Latraps ieslanīcā ir aptuveni 40 tonnas. Mērcēšanas tvertnē aptuveni puse masas ir ūdens, bet otra puse - graudi.
#9/32
Mērcēšanas procesā graudi uzbriest, un tad tos var padot tālāk diedzēšanai.
#12/32
Telpa, kurā graudi tiek diedzēti. Šeit graudus mitrina, tāpat tie tiek rasināti un maisīti. Tiek nodrošināts noteikts mikroklimats. Dienā, kad iesalnīcā viesojās Db.lv, graudi diedzētavā atradās jau otro dienu. Kopumā 40 tonnas graudu tiek diedzētas vidēji piecas dienas, taču procesa ilgums var atšķirties, atkarībā no laikapstākļiem.
#13/32
Diedzētavā galvenie raksturlielumi ir mitrums un temperatūra. Maksimālā temperatūra ir 22 grādi pēc Celsija. Diedzēšanā mērķis nav vis izdiedzēt graudu, bet gan, nedaudz ļaujot saknītēm augt, uzkrāt graudos fermentus. Tās ir aktīvas vielas, kas cukurus vēlāk spēj sašķelt vienkāršos savienojumos un nodrošina spirta veidošanos.
#14/32
Latvijā arī ir savas alus miežu šķirnes, piemēram, Abava, Rasa, Klinta. Tā kā Latvijā ilgus gadus nebija iesalnīcas, tad arī alus šķirnes netika attīstītas un uzlabotas. Tadēļ patlaban Latvijā tiek izmantotas ārvalstīs izveidotas alus miežu šķirnes. Piemēram, šeit redzamie ir šķirnes Quench alus mieži.
#17/32
Kad grauds ir sasniedzis savu modificēšanās pakāpi, pārbraucot ar pirkstu, tas faktiski izšķīst. Tad tas ir pārveidojies un gatavs.
#18/32
Nākamais posms dīgšanas procesā būtu zaļā asna dīgšana. Taču to iesala ražotājiem nevajag, jo asns «apēd» grauda iekšieni, pametot grauda čaulu tukšu. Tādēļ pēc noteiktām diedzēšanas dienām, bet vēl pirms asna dīgšanas, graudi nonāk uz lentas, pa kuru tie tiek nogādāti kaltē, stāstīja tehnoloģe Ilona Dabiņa - Bicka.
#20/32
Izdiedzēto graudu kaltēšana ir pēdējais posms iesala ražošanā. Kaltēšanas laikā ir tiek izmantoti dažādi režīmi, nodrošinot graudiem plašu karstuma amplitūdu - sākot no 45 grādiem līdz 90 grādiem pēc Celsija.
#21/32
Kaltēšanas mērķis ir apturēt diedzēšanas procesu, kā arī samazināt mitruma saturu, lai varētu iesalu uzglabāt.
#22/32
Izdīgušie mieži tiek klāti 80 - 90 centimetru biezumā, un no apakšas tiem tiek padots karstais gaiss.
#24/32
Attēlā - iesala šķirojamā iekārta. Iesals pēc sagatavošanas tiek vēlreiz šķirots, atdalot kaltēšanas laikā nokritušos miežu asnus.
#25/32
Notiekošie procesi ieslanīcā nolasāmi vairākos monitoros, un tos var kontrolēt no attāluma.
#26/32
Kad graudi ir izkaltēti, notiek pēcapstrādes process, attīrot graudus no nokritušajām saknītēm. Pēc otrreizējās attīrīšanas, rezultātā iegūst tīru un alus ražošanai gatavu produktu. Gatavs iesals aplūkojams attēlā!
#27/32
No gatava iesala var ne vien darīt alu, bet arī to ēst.
#28/32
Latraps ieslanīca Staļģenē. Pēc pēdējā posma - kaltēšanas - iesals tiek uzglabāts šajos torņos.
#29/32
Šeit atrodas iesalnīcas «sirds», kur nolasāma informācija par mitrumu un temperatūru dažādās iesalnīcās telpās.
#31/32
Turpat atrodas arī iesalnīcas laboratorija, kurā tiek vērtēta iesala kvalitāte.