Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties alus VIEDI darītavā!
SIA GZD alus darītava VIEDI dibināta 2015. gada aprīlī, un jau tā paša gada maija beigās pārdeva savu pirmo litru alus.
Ražošanu VIEDI uzsāka ar 4 alus šķirnēm. Kopā ir bijušas 15 dažādas alus šķirnes, no kurām patstāvīgajā sortimentā atkarībā no sezonas ir 6-9, stāsta tās īpašnieki.
Līdz šim darītavas piedāvājumā ir bijuši Latvijā maz izplatītie eila tipa ali, bet uz vasaras sezonu VIEDI plāno iesaistīties konkurences cīņā par visizplatītākā alus stila – lager tipa alus klientu. Patlaban alus darītavas VIEDI produkciju tirgo specializētajos veikalos, bāros, restorānos, kopumā vairāk nekā 60 tirdzniecības vietās no Liepājas līdz pat Daugavpilij.
Izejvielas alus brūvēšanai uzņēmums iepērk no izejvielu ražotājiem Vācijā, Belģijā un ASV, un tiek izmantots arī Latvijā ražots miežu iesals.
Alus darītava VIEDI savu produkciju nepasterizē, nefiltrē, un nepievieno mākslīgos konservantus, bet tas nenozīmē, ka šādam alum ir īss realizācijas termiņš, skaidro uzņēmumā. VIEDI alum ir sertificēts BIOR atzinums, par to, ka VIEDI alus neizmantojot pasterizāciju, filtrāciju un konservāciju, spēj nodrošināt vismaz 6 mēnešus ilgu derīguma termiņu, skaidro aldaris Ilvars Grēns.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot alus tapšanas procesu!
#2/22
Atkarībā no receptes, tiek svērts iesals nepieciešamajās proporcijās un pēc tam sadrupināts. Nevis samalts, kā daudzi maldīgi uzskata, bet tieši sadrupināts (saspiests) lai graudu apvalks (miza) paliktu vesela, bet iesala grauds sadruptu.
#4/22
Sadrupinātais iesals tiek mērcēts noteikta apjoma un temperatūras ūdenī, , t.s. iesala atsaldināšana.
#12/22
Misa atkarībā no receptes tiek vārīta kopā ar apiņiem. Apiņi alum piedod rūgtumu, garšu un smaržu. Apiņi kalpo arī kā dabisks konservants, ļaujot alu arī ilgāk uzglabāt.
#17/22
Pēc vārīšanas misa tiek strauji atdzesēta līdz rūgšanai paredzētajai temperatūrai un pārlieta raudzēšanas tvertnēs – fermenteros.
#18/22
Misai tiek pievienots raugs. Vizuāli raugs atgādina sauso maizes raugu, bet tas ir īpaši kultivēts alus raugs (Saccharomyces cerevisiae). Mēdz izmantot arī speciālus alus šķidros raugus.
#19/22
Alus tiek raudzēts kontrolētā , rūgšanai nepieciešamā temperatūrā, kā rezultātā misā esošais cukurs pārvēršas alkoholā, radot t.s. jaunalu.
#20/22
Kad alus ir norūdzis, no fermenteriem tiek noliets raugs, un alus tiek atstāts uz nogatavināšanu. Šinī nogatavināšanas procesā alum var pievienot dažādas garšvielas. Visizplatītākie ir apiņi, kurus pievieno lai izceltu apiņu smaržu! Nogatavināšana ilgst no 7-21 dienai.