Biznesa vidē spēļošana (gamification) nozīmē spēļu vai spēlēm līdzīgu elementu iekļaušanu uzņēmuma procesos, lai veicinātu iesaisti un efektivitāti.
Tas varētu ietvert punktu krāšanu, noteikta līmeņa sasniegšanu, sacensības, balvas, mērķu noteikšanu, veiksmes rādītājus u.tml. Galvenā ideja ir mudināt darbiniekus uz tādu uzvedību, kādu vēlaties redzēt vairāk, izmantojot cilvēka aizrautību iesaistīties spēlēs.Šī metode darba vietas produktivitātes palielināšanā ir visnotaļ jauna tendence, taču tā kļūst arvien populārāka pasaules uzņēmumu vidū, it sevišķi pēdējos gados, kuru laikā ir strauji attīstījušās tehnoloģijas un uzņēmuma procesu digitalizācija. Spēļošana ir saistīta ar dažādiem motivācijas paņēmieniem, kas palīdzētu cilvēkiem labāk iesaistīties savā darbā vai mācību procesā. Kā piemērs ir atlīdzības piešķiršana par sakrātajiem punktiem, kas ļauj novērtēt darbinieka sasniegumus un veicināt tālāku progresu. Savukārt mācību programmās spēļošana palīdz pārvērst saturu, kas citādi varētu šķist garlaicīgs vai novecojis, par kaut ko interaktīvu un jautru.
Daudzas darba vietas joprojām vērtē darbiniekus, pamatojoties uz subjektīviem kritērijiem. Spēļošana nodrošina iespēju snieguma pārskatos izmantot patiesus un objektīvus datus, kas šķitīs daudz pārskatāmāks un taisnīgāks pasākums darbinieka acīs. Vēl viena priekšrocība - spēļošanas programmas nereti nodrošina monitorēšanas iespējas un reālā laika datus, proti, darbinieks var redzēt, kā viņam klājas, un aktīvi rīkoties, lai savu sniegumu uzlabotu. Tāpat menedžeris var proaktīvi palīdzēt.
Kā integrēt spēļošanas elementus darba vidē?
Lai efektīvi ieviestu spēļošanu savā darba vietā, jāpārliecinās, ka process ietver objektīvu atgriezenisko saiti, izvirza konkurences mērķus un padara darbu aizraujošāku. Svarīgi gan uzsvērt, ka dalībai spēlē nevajadzētu būt obligātai, - tā vietā vērtīgāk ir darbiniekiem uzsvērt spēles mērķi, ieguvumus un motivēt ar noderīgām balvām, kas vērstas, piemēram, uz darbinieku labsajūtas veicināšanu (baseina abonements, viedā aproce u.c.).
Atslēga veiksmīgai spēļošanai darba vietā ir saprast, ko jūs, pirmkārt, cerat sasniegt. Noteikti ieklausieties arī darbinieku unikālajās vajadzībās un motivācijā, lai jūs varētu nākt klajā ar pareizajām novērtējuma sistēmām, kuras ieviest spēlēšanas procesā. Darbiniekiem ir jāsaprot spēle, jāzina spēles noteikumi un jāuzskata spēle par godīgu. Svarīgi, lai sasniegumi un ieguvumi spēlē būtu balstīti uz prasmju pilnveidošanu, nevis tikai uz nejaušiem faktoriem vai laiku, kas pavadīts spēlējot.
Lai spēļošana patiešām darbotos jūsu labā, jāpievērš uzmanība arī tās pielāgošanai. Lielāko daļu spēļošanas platformu, piemēram, "Efectio", var pielāgot uzņēmuma īpašajām vajadzībām, stratēģijām un mērķiem. Tādā veidā darba komanda būs daudz labāk pazīstama ar vidi un spēles prasībām, kā arī apzināsies, kas no viņiem tiek sagaidīts, uzlabojot savas produktivitātes līmeni.
Spēļošanas priekšrocības biznesa vidē
Spēļošana kā inovatīva pieeja var palīdzēt uzņēmumā attīstīt vairākus aspektus, kas būtiski darbinieku produktivitātei, motivācijai un novērtēšanai:
-
Sacensību gars. Spēļošana veicina veselīgu konkurenci komandas vidū un motivē uzrādīt vienlīdz labus rezultātus, lai "neatpaliktu" no citiem kolēģiem, kas palīdz darbiniekiem citam citu iedvesmot. Piemēram, ja tiek izmantots reitings par paveiktajiem uzdevumiem, darbinieki centīsies veltīt laiku un pūles, kas viņiem palīdzēs uzkāpt topa augšgalā. Līderu saraksti var palīdzēt arī mērķu izvirzīšanā, kuri darbiniekiem jāsasniedz. Dalībnieki vai dalībnieku komandas var dalīties ar iespaidiem un salīdzināt savu sniegumu ar citiem, izmantojot virtuālu foto sienu, punktus un kopējos rezultātus, kas ļauj saglabāt iesaisti un motivē paveikt vairāk.
-
Jaunas zināšanas. Spēļošana ļauj veidot darbinieku apmācību programmas saistošākas, apvienot teoriju ar praksi, virtuālus uzdevumus ar reāliem un iekļaut dažādus multimediālus materiālus, tādējādi garantējot, ka darbinieks varēs labāk atcerēties apgūto un pielietot zināšanas dzīvē.
-
Komandas darbs. Dažādi radoši komandu uzdevumi, kas vērsti uz sadarbības prasmju attīstīšanu, kā, piemēram, kopīga kvestu risināšana vai palīdzība kolēģiem, uzlabos savstarpējo komunikāciju un veicinās darbinieku uzticēšanos savai komandai. Tāpat spēle komandas saliedēšanai veidos kopīgas atmiņas, veidojot emocionālo piesaisti savai darba vietai, kas ir tik nozīmīga darbinieku noturēšanā.
-
Iesaiste. Darbinieku iesaistīšana ir izaicinājums ikvienam uzņēmumam. Taču iespēja socializēties un laimēt balvas mudina cilvēkus piedalīties, ļaujot sajusties kā daļai no kopienas un labāk iekļauties uzņēmuma kultūrā. Spēļošana ne tikai palielina darbinieku iesaisti, bet arī sniedz personīgu pieredzi, kas vienlaikus veicina arī lojalitāti. Šī metode arī ir veiksmīgs risinājums, kā interaktīvā veidā atklāt uzņēmuma misiju un ambīcijas, kuras būtu labi jāpārzina ikvienam darbiniekam, lai visa komanda lūkotos vienā virzienā un sekmīgi īstenotu nospraustos mērķus.
-
Novērtējums. Materiālais novērtējums joprojām darbojas kā viens no spēcīgākajiem motivātoriem. Spēļošana ir lielisks veids, kā uzslavēt aktīvākos un iesaistītākos darbiniekus, atalgojot ar virtuālām un fiziskām balvām. Pat ja tas būtu kas neliels, ikvienam darbiniekam ir svarīgi sajusties pamanītam un novērtētam par ieguldīto laiku un pūlēm. Turklāt balvas rada pastiprinātu interesi par spēļošanas aktivitāti, kas var motivēt iesaistīties arī mazāk aktīvos darbiniekus.
Darbošanās biznesa jomā nebūt nenozīmē garlaicību vai radošuma zaudēšanu, ja vien tiek izmantotas pieejas, kas ļauj darba komandai un visam uzņēmumam attīstīties daudzpusīgi. Sekmīgi integrēta spēļošana var palīdzēt sasniegt visdažādākos biznesa mērķus un izmantot uzņēmuma resursus efektīvāk, kā arī nestandarta risinājumi sniedz iespēju uzņēmumam "izkāpt" no ierastās rutīnas un piešķirt lietām jaunu perspektīvu.
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: