Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropā arvien populārāka kļūst ideja par to, lai darbiniekiem samazinātu darba laiku no 40 uz 32 stundām jeb no pašreizējām piecām līdz četrām darba dienām nedēļā; Latvijā šādu darba laika režīmu kā obligātu visiem ieviest pagaidām nav iespējams.

Tādu pozīciju pauž aptaujātie uzņēmēji. Lai arī darba ņēmējus ideja par saīsinātu darba laiku priecē, tomēr darba devējiem tā prasīs papildu izmaksas, kas rezultēsies konkurētspējas sarukumā, tam sekas – uzņēmumu slēgšana un jauns papildinājums bezdarbnieku rindām.

Turklāt šādas idejas iedzīvināšana valsts mērogā varot prasīt pat simtiem miljonu eiro lielus papildu tēriņus. Vienlaikus skanēja priekšlikums – vienošanos par darba laika ilgumu astoņas, sešas vai četras stundas dienā atstāt darba devēja un darba ņēmēja sarunām.

Ikvienai medaļai divas puses

"Kā jebkurai idejai, arī šai ir divas medaļas puses – vienā ir iespējamie ieguvumi, bet otrā – zaudējumi un problēmas," vispārīgo vērtējumu darba laika saīsināšanas idejai sniedz LDDK sociālo un darba lietu eksperts Pēteris Leiškalns.

Savu sacīto viņš pamato ar vairākiem secinājumiem, kuri skar abas medaļas puses. "Zinātniski tehniskais progress, digitalizācija ļauj efektivizēt ļoti daudzus procesus, un līdz ar to, lai sasniegtu tos pašus rezultātus, ir nepieciešams mazāks darbinieku skaits nekā agrāk, un to ļoti labi pierāda ražotāji ne tikai Latvijā, bet visā plašajā pasaulē. Daļu no pieaugošās efektivitātes akumulē cilvēku vēlme arvien vairāk tērēt, bet daļa nonāk bezdarba pieaugumā, kas savukārt rada galvassāpes valdībām, jo jāmaksā pabalsti un jādomā, kā cilvēkus nodarbināt," stāsta P. Leiškalns.

SIA SFM Latvia valdes priekšsēdētājs Nauris Jansons uzskata, ka darba laika saīsināšana obligātā kārtā draud ar konkurētspējas kritumu. “Ja darba laika saīsināšanu īsteno tikai Latvijā, bet nekas tamlīdzīgs nenotiek (vai notiek vēlāk) Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, tad bizness metālapstrādē būs jāpārtrauc, jo jau pašlaik darbaspēka nodokļu slogs Latvijā ir augstāks nekā minētajās konkurentvalstīs un grūti ar tajās strādājošajiem ražotājiem konkurēt,” skaidro N. Jansons.

Visu rakstu lasiet 20.jūlija žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru