Vēsturiskās paralēlēs ar gaidāmo 2022./2023. gada ziemu.
Vēsture mēdz atkārtoties. Latvijai 1939./1940. gada ziema kļuva par liktenīgu pavērsiena punktu nākamā gada notikumiem, jo 1939./1940. gada ziema Latvijas pilsētu iedzīvotājiem, bet jo īpaši Rīgā, bija jāiztiek ar krietni zemākiem siltuma standartiem nekā pirms tam. 1939. gada 1. septembrī sākas Otrais pasaules karš. Latvijas valdība jau 1939. gada 2. septembrī deklarēja neitralitāti, bet Pasaules karš smagi skāra ne tikai karojošās, bet arī neitrālās valstis.
Kā tika uzsvērts žurnāla “Ekonomists” 1939. gada 15 decembra izdevumā, tad “pašreizējais karš nelabvēlīgi ietekmējis arī visu neitrālo valstu saimniecības”, jo “tiek traucēta un pa daļai paralizēta neitrālo valstu ārējā tirdzniecība” un tāpēc “tiek traucēta neitrālo valstu savstarpēja satiksme”. Sekas ir “nepieciešamība ierobežoties un sašaurināties visās ražošanas un patēriņa nozarēs, kas nevar iztikt bez pievedumiem no ārzemēm”.
Apkopojot neitrālo valstu pieredzi tika secināts, ka “Visās kara ietekmes skartajās neitrālajās valstīs vērojamas šādas kopējas pazīmes: 1) valdība kontrolē un regulē ražošanu un patēriņu, sadalot izejvielas un patēriņa labumus; 2) pilnīgi pārtrauc pieciešamo preču ievedumus un samazina mazāk svarīgo preču importu, lai taupītu valūtu nepieciešamo preču un izejvielu importam; 3) cenšas aizvietot ārzemju ražojumus un jēlvielas ar pašu zemes ražojumiem un jēlvielām; 4) regulē cenas un preču sadalījumu iekšzemes tirgos, neļaujot attīstīties spekulācijai".
Visās Eiropas valstīs sākoties karam tika novērota iepirkšanās psihoze: “Daļa patērētāju izlietoja savus brīvos līdzekļus un ietaupījumus patēriņa preču pastiprinātai iepirkšanai. Šāda neapdomāta rīcība, trūkstot stingrai valsts varas kontrolei par preču produkciju, pievedumiem un sadalījumu, var uz laiku izsaukt iekšzemes tirgū sarežģījumus, ka preču trūkumu, cenu celšanos un spekulāciju, kas var ļoti jūtami skart pašus patērētājus un tieši to trūcīgāko daļu.” (“Ekonomists” 1939. gada 15 decembris). Te ir jāatgādina, ka kaut kas ļoti līdzīgs skāra Baltijas un Austrumeiropas valstis 2022. gada februāri un martā, pēc Krievijas agresijas sākuma pret Ukrainu.
Visu rakstu lasiet žurnāla Dienas Bizness 25.oktobra numurā!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!