Jūrmalas vadība no nākamā gada iecerējusi visiem Jūrmalā deklarētajiem iedzīvotājiem nekaustamā īpašuma nodokli samazināt par 70%. Tas attieksies uz visiem – arī daudzajiem miljonāriem, kas apmetušies Jūrmalā, vēsta raidīijums Nekā Personīga.
Atbildot uz jautājumu, vai sanāks tā, ka Liepiņu ģimene, kurai vīrs strādā, bet sieva ir bezdarbniece, saņems tādu pašu atlaidi, piemēram, kā Kirovs Lipmans, Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis norāda: «Ja mēs noteiktu šo te nosacītā Kirova Lipmana ieņēmumu slieksni un visiem, kam ir tāds vai virs, tiem nebūs nekādas atlaides un tiem, kam ir zem, tiem būs – tad visi nāktu pie mums ar iesniegumiem, ko nav iespējams apstrādāt. Mums būtu jāpieņem vesela armija cilvēku.»
Pēc Zemes grāmatas datiem septiņu vērtīgāko Jūrmalas privātmāju kadastrālās vērtības kopā veido turpat 6 miljonus latu (5 874 679 Ls). Ja šobrīd no šiem īpašumiem Jūrmala nodokļos iekasē aptuveni 88 tūkstošus latu gadā, tad pēc atlaižu ieviešanas summa būs 26 tūkstoši.
1. Jūras ielā 55
Pēc kadastra vērtības dārgākais Jūrmalas īpašums ir villa Jūras ielā. Priežu ieskautā māja pašā jūras krastā pieder Vijai Medvedevai. Viņas vīrs Sergejs kādreiz bijis saistīts ar Skonto grupas uzņēmējiem, bet šobrīd vada firmu LaCon, kas Rīgas brīvostā pārkrauj kravas.
Īpašuma kadastrālā vērtība pārsniedz vienu miljonu latu (1 107 548 Ls). Nodoklis par mājām un zemi ir aptuveni 16 tūkstoši latu gadā. Ja piemēros Trukšņa solītās atlaides – maksa būs jau nepilni 5 tūkstoši.
2. 33.līnija 3
Otrs dārgākais privātnams pieder SKONTO būves šefam Guntim Rāvim. Ar iespaidīgu žogu apjoztā un antīkiem attēliem apšūtā grandiozā nama un zemes kadastrālā vērtība ir nedaudz zem miljona (906 577 Ls).
Bez atlaides nodokļos par īpašumu Rāvim nākas maksāt aptuveni 13 tūkstošus latu. Ja piemēros atlaidi – nodoklis būs aptuveni 4 tūkstoši gadā.
3. Rotas iela 25
Trešais dārgākais privātnams VILLA FILIKS pieder Kazahstānas gāzes kompānijas KAZ-ROS-GAZ vadātājam Kairatam Boranbajevam, kurš to nopircis pirms 7 gadiem. Īpašuma kadastrālā vērtība ir 837 tūkstoši latu (837 577 Ls).
Šobrīd nodoklis ir aptuveni 12 tūkstoši. Ar atlaidi būs nedaudz virs 3 tūkstošiem latu.
4. Birznieka-Upīša iela 1
Uz Rietumu bankas līdzīpašnieka Leonīda Esterkina kundzes Irinas vārda reģistrētais īpašums Birznieka Upīša ielā ir ceturtais dāgākais. Kadastrālā vērtība – 805 302 Ls.
Arī šim īpašumam nodoklis no 12 tūkstošiem saruks uz 3 tūkstošiem.
5. Birznieka Upīša iela 5
Tur pat kaimiņos dažus soļus no jūras slejas villa (kadastrālā vērtība – 792 618 Ls), kas pieder Violetai Rastoropovai. Viņa kopā ar vīru Eduardu nodarbojas ar dažādiem krievu jauniešu izglītības projektiem un tur pat Jūrmalā būvē dzīvokļu namus.
11 800 latu vietā nama īpašniekiem nākamgad nodokļos būs jāmaksā 3 400 latu.
6. Jūras iela 13
Benjamiņu dzimtas vasarnīca līdzās viesnīcai “Baltic Beach” ir sestā dārgākā privātmāja Jūrmalā (kadastrālā vērtība – 766 785 Ls). Tās bijusī īpašniece preses izdevēja Emīlija Benjamiņa zemi parkam ar vilcienu esot vedusi no Vācijas. Padomju laikā šeit atpūtās politiskā elite.
Ja piemērotu atlaides Jūrmala no Benjamiņu dzimtas līdzšinējo 11,5 tūkstoš latu vietā saņemtu 2800 latu.
7.Jūras iela 33
Miljonāre Tatjana Okladiņikova Majoros mitinās nelielā savrupmājā. Zemes grāmatas dati rāda - lielākā vērtība ir Okladņikovas zemei – turpat hektārs vienā no dārgākajām vietām Jūrmalā. Tā kadastrālā vērtība noteikta 658 tūkstoši latu (658 079 Ls).
9 800 latu vietā Jūrmala no miljonāres nākamgad saņems vien 2400 latu.
Nodokļu atvieglojumus Jūrmalas dome no nākamā gada piemēros arī pārējo turīgo jūrmalnieku īpašumiem. Tā, piemēram, atlaidi saņems bijušais spēļu zāļu “Admirāļu klubs” šefs Jānis Dāvis, kurš mitinās milzīgā privātmājā Vaivaros; agrākais Latvijas Kuģniecības šefs Andris Kļaviņš, kurš iekārtojies iespaidīgajā namā Lielupē; tā pat ietaupīt varēs Latvijas Balzama īpašnieks Jurijs Šeflers, kura apartamenti atrodas blakus agrākajai Valsts prezidenta Jūrmalas rezidencei.
Jūrmalas mērs plānu piemērot atlaidi visiem Jūrmalā deklarētajiem iedzīvotājiem uzskata par viltīgu. Tas stimulēšot tos 8 000 citur deklarētos reģistrēties kūrortpilsētā. Pilsēta pretī saņemšot jauno jūrmalnieku iedzīvotāju ienākuma nodokli.
«Mēs esam rēķinājuši uz tiem, kam mēs varētu dot atlaides, kas ir deklarējušies Jūrmalā varētu zaudēt 1,3 miljonus, uz tiem, kas nav deklarējušies un maksā pilno summu, mēs varētu iegūt apmēram 500 tūkstošus – tā starpība ir apmēram 800 tūkstoši, kuru, jā – pilsētas budžetam pirmā brīdī nāktos pieciest. Tomēr uzreiz esmu rēķinājis, ka kaut vai, ja no šiem 8 000, kas nav deklarējušies, to izdarītu vismaz viena astotā daļa, tad caur IIN mēs to dabūsim atpakaļ un varbūt pat ar uzviju,» tā Truksnis.
Finanšu ministrija patlaban kopā ar Saeimas budžeta komisiju gan gatavo likumu izmaiņas. Tās liks pašvaldībām, piemērojot atlaides, vērtēt zemju un ēku īpašnieku maksātspēju. Līdz ar to Trukšņa dome šādi pasargājusi savus turīgākos zemju īpašniekus. Ja Saeima arī likumu izmainīs, Jūrmala jaunieveistās atlaides varētu paturēt.
«Visiem piemērot maksimālo atlaidi nav pareizais ceļš. Nē – tā ir faktiski tāda īstermiņa stratēģija. Sākoties priekšvēlēšanu gadam, es paredzu, ka arī citās pašvaldībās līdzīgi paziņojumi var sekot. Bet faktiski viņš ir domāts, lai pašvaldības var atbalstīt tās iedzīvotāju grupas, kam to vajag,» likuma grozījumus skaidro Saeimas deputāts, Budžeta komisijas priekšsēdētāja biedrs Jānis Ozoliņš (Reformu partija).
«Tā ir pašvaldību atonomā tiesība. Tā tas ir paredzēts,» komentējot Jūrmalas praksi, norāda Pašvaldību un reģionālās attīstības lietu ministrs Edmunds Sprūdžs (RP).
Būtu bijis pamatotāk to darīt diferencētākā veidā, ņemot vērā iedzīvotāju maksātspēju, norāda premjers Valdis Dombrovskis. «Vienkāršāk neapšaubāmi tas ir. Bet to var administrēt arī uz iedzīvotāju iesniegumu pamata. Kad piesakās iedzīvotāji, kuriem ir grūta materiālā situācija. Un ir grūtības samaksāt NĪN. Un šādā veidā pašvaldība manuprāt to var administrēt, izvērtējot konkrētos iesniegumus,» tā Dombrovskis.