Jēkabpils lielie uzņēmumi audzē kapacitāti, taču bažas raisa aizvien asāks darbaspēka trūkums pilsētā.
Salīdzinājumā ar valsts vidējiem rādītājiem Jēkabpilī ir augstāks bezdarbs, nedaudz zemākas algas. Ar 24 tūkstošiem iedzīvotāju Jēkabpils ir viena no Zemgales lielākajām pilsētām, taču beidzamajos gados daudzi iedzīvotāji devušies prom.
Pēdējos gados pilsēta kļuvusi skaistāka, sakoptāka – kopš 2008. gada te ir īstenoti 35 infrastruktūras un sociālie projekti, attīstībā ieguldīti vairāk nekā 53 miljoni latu. Ar pusotru tūkstoti latu uz vienu cilvēku ES fondu finansējuma piesaistē Jēkabpils ierindojas otrajā vietā Zemgales reģionā.
Pēc apgrozījuma trīs svarīgākās uzņēmējdarbības nozares Jēkabpilī ir kravu pārvadājumi, kokapstrāde un grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi, kā arī konsultēšana nodokļu jautājumos.
Kokapstrāde Jēkabpilī ir izveidojusies par nozīmīgu nozari, apstiprina SIA Dižmežs valdes priekšsēdētājs Gunārs Mitris. «Šeit ir nostabilizējies kokapstrādes uzņēmumu centrs. Mēs konkurējam savā starpā, tomēr katram ir sava niša,» saka G. Mitris. SIA Dižmežs darbība vērsta trīs virzienos: sākotnējais bizness bija no bērza izgatavotas mēbeļu sagataves, kurai ap krīzes laiku tika pievienots kurināmais kamīnam – malka, briketes, iekuri. Pats jaunākais virziens ir mežu apsaimniekošana, to uzņēmums sācis pirms trijiem gadiem. Pērn SIA Dižmežs apgrozījums sasniedzis vēsturisku maksimumu – 2,29 miljoni latu, peļņa bijusi 122,1 tūkstoši latu, liecina Lursoft informācija.
Sākt uzņēmējdarbību Jēkabpilī ir lielāks izaicinājums nekā citviet Zemgalē – Jelgavā vai Dobelē, tādus secinājums liek izdarīt JIC biznesa inkubatora Jēkabpils un Aizkraukles nodaļas vadītājs Matīss Krēsliņš. Kā veiksmes stāstus inkubators izceļ divus uzņēmumus: SIA Saubag, kas izstrādā un ražo individuāla dizaina interaktīvus vides stendus un SIA MK Dizains, kura produktu klāsts ir plašs – žogi, vārti, dārza mēbeles, ielu un parku aprīkojums, kā arī bērnu rotaļu laukumi.
DB aptaujātie uzņēmumi kā problēmu Jēkabpilī min darbaspēka trūkumu. Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs atzīst, ka darbaspēka aizplūšana un lielais bezdarbnieku īpatsvars ir sāpīgi jautājumi. Iemeslus viņš saskata valsts sociālajā un nodokļu politikā, paužot viedokli, ka vajadzētu diferencēt nodokļu politiku atkarībā no teritorijas attīstības indeksa. Lai sekmētu uzņēmumu attīstību, Jēkabpils dome un komersanti sākuši domāt, ka varētu uz koledžas bāzes vaidot inženiertehniskās profesijas.
Jēkabpilī ir arī plašs industriālo tehnoloģiju mantojums – 27 hektāru liela industriālā zona, kurā pilsēta labprāt redzētu ienākam investoru.
Plašāk lasiet laikrakstā Dienas Bizness!