Lai pasargātu pacientus no neatbilstošu bezrecepšu medikamentu lietošanas, turpmāk sabiedrībai paredzētajā zāļu reklāmā būs jānorāda aicinājums konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu, biznesa portālu Db.lv informēja Veselības ministrija. Noteikumi arī nosaka kārtību, kādā tiek izplatīti zāļu bezmaksas paraugi.
Ministru kabinets šodien, 6.martā, pieņēma noteikumus "Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražošanas uzņēmums ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus". Noteikumos ir precizētas normas, kas regulē zāļu reklāmas saskaņošanas kārtību un zāļu bezmaksas paraugu izsniegšanu, palielinot kopējo izsniedzamo recepšu zāļu bezmaksas paraugu skaitu.
Noteikumos ir noteikts, ka turpmāk Zāļu valsts aģentūras (ZVA) izdotais saskaņojums zāļu reklāmai būs derīgs nenoteiktu laiku, līdzšinējo divu gadu vietā, bet, ja reklāmas materiālā tiks veiktas izmaiņas, tad iesniedzējs būs atbildīgs par to saskaņošanu ar Zāļu valsts aģentūru. Noteikumi arī paredz jaunu kārtību salīdzinošās zāļu reklāmas saskaņošanai. Līdz šim kārtība paredzēja, ka reklāmas iesniedzējs informēja arī tās personas, kuru šī reklāma var skart. Noteikumos tagad ir noteikts, ka trešajai personai, uzzinot no ZVA interneta mājas lapas par zāu reklāmu, ir tiesības vērsties ZVA un lūgt iepazīties ar reklāmas materiālā iekļauto salīdzinājumu un iesniegt savu viedokli un argumentus.
Nemainīgi paliek noteiktie sabiedrībai paredzētie zāļu reklāmas aizliegumi - reklamēt aizliegts recepšu zāles, zāles, kas satur psihotropās vai narkotiskās vielas vai to analogus, kā arī kompensējamo medikamentu sarakstā iekļautās zāles. Zāļu ražotājiem ir aizliegts reklāmas nolūkā izplatīt zāles sabiedrībai. Ja šī sabiedrībai aizliegtā reklāma ir ievietota internetā, reklāmas izdevējs un izplatītājs nodrošina, lai tā būtu pieejama tikai speciālistiem.
Atsevišķa kārtība ir speciālistiem paredzēto zāļu reklāmai. Speciālistiem paredzētajā zāļu reklāmā ir jānorāda būtiskā informācija, kas atbilst zāļu aprakstam, zāļu piederība pie recepšu vai bezrecepšu zāļu grupas, kā arī datums, kad reklāma ir pēdējo reizi saskaņota ZVA.
Noteikumi arī nosaka kārtību, kādā tiek izplatīti zāļu bezmaksas paraugi. Tos medicīniskie pārstāvji drīkst izplatīt tām personām, kurām ir tiesības izrakstīt zāles, turklāt ir jāievēro vairāki nosacījumi - bezmaksas parauga iepakojums nedrīkst būt lielāks par vismazāko attiecīgo zāļu tirdzniecības vienību, katram paraugam ir jāpievieno zāļu apraksta kopija, kopumā gada laikā vienai personai nedrīkst piegādāt vairāk par 1000 viena nosaukuma recepšu zāļu bezmaksas paraugiem. Kā bezmaksas paraugus nedrīkst piegādāt Latvijā kontrolējamās psihotropās vai narkotiskās vielas saturošas zāles, kā arī zāļu paraugus, kas satur izotretionīnu.
Noteikumi nosaka arī prasības reklamējamo zāļu īpašniekiem, prasības ražotāja pilnvarotajai personai un medicīniskajiem pārstāvjiem.
Lai būtu iespjams novērst dažādus pārkāpumus zāļu reklāmā, noteikumi nosaka arī zāļu reklāmas uzraudzību. Visu noteikumos noteikto prasību ievērošanu uzrauga Valsts farmcijas inspekcija.