Nākotnē finanšu sektora attīstības veicināšanai jāuzlabo sadarbība starp privāto sektoru un valsts institūcijām, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Finanšu sektora vājās vietas slēpj lielu potenciālu, un tās aktivizējot, Latvija var piesaistīt investorus. Lai apzinātu, kas vēl ir jādara, 8. maijā notiks Dienas Bizness rīkotais forums Nākotnes finanšu pakalpojumi jau šodien, kurā diskutēs par nozares inovācijām, tendencēm, tiesisko regulējumu un patērētāja vajadzībām šodien un tuvākajā nākotnē.
Foruma uzmanības lokā būs jaunais Finanšu sektora attīstības plāns 2017.-2019, tāpat liela uzmanība tiks veltīta finanšu tehnoloģijām, raugoties uz to, kā uz valsts konkurētspējas stiprināšanas instrumentu sinerģijā ar tradicionālajiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem.
Finanšu ministrija pagājušajā gadā, strādājot pie Finanšu sektora attīstības plāna, veica vispusīgu sektora SVID analīzi, kas atklāja arī konkurētspējas priekšrocības, salīdzinot ar citām Baltijas valstīm, stāsta Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece finanšu politikas jautājumos Līga Kļaviņa. Tajā secināts, ka Latvijā ir attīstīts finanšu sektors ar būtisku finanšu eksporta komponenti tajā, kam ir liela pieredze ārvalstu klientu apkalpošanā; efektīvas un modernas starpbanku maksājumu sistēmas; strauji augoša maksājumu pakalpojumu un nebanku kreditētāju nozare, attīstīta transporta un komunikāciju infrastruktūra, elastīgs darba tirgus. Pēc viņas teiktā, nākotnē varētu uzlabot sadarbības mehānismu starp valsts institūcijām un privāto sektoru, kas atbalsta konkurētspējīga regulējuma izstrādi un pieņemšanu.
Ņemot vērā, ka nozare strauji attīstās, politikas veidotājiem ir būtiski šajos procesos tikt līdzi, arī ar tāda regulējuma izstrādi un pieņemšanu, kas definē adekvātu uzraudzības ietvaru inovatīvu finanšu pakalpojumu darbībai, kas bieži vien prasa labas zināšanas par jaunajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem. Uzlabojot sadarbību varētu labāk izprast gan riskus, ko rada šie pakalpojumi, gan attīstības potenciālu, nosakot atbilstošu līdzsvaru, uzsver eksperte.
Runājot par sfērām, kas vēl jāuzlabo, viņa min mazattīstīto kapitāla tirgu un faktu, ka Latvijā ir viens no zemākajiem apdrošināšanas prēmiju apjomiem uz vienu iedzīvotāju – šajās un vēl citās jomās pastāv attīstības potenciāls, skaidro L. Kļaviņa.