Ir pagājis simboliskais simts dienu termiņš, kopš Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja amatā strādā Kristaps Zakulis. Jau tiekot pie šā posteņa, viņš «mantojumā» saņēma Krājbankas epopeju, bet nu viņam jārēķinās ar mēģinājumiem reinkarnēt finanšu piramīdas.
«Tagad tās sauc par globālām izmaiņām pasaulē,» intervijā žurnālam Lietišķā Diena stāsta K. Zakulis, atbildot uz jautājumu, vai valsts ir gatava maksāt par biznesa neveiksmēm, ar to domājot Parex bankas krahu. Pēc viņa domām, Parex cieta no pasaules finanšu krīzes, savukārt LKB gadījumā runa ir par bankas īpašnieku un vadības krāpnieciskām darbībām, ko šobrīd cītīgi izmeklē Ekonomikas policija. «Ja kāds vienkārši apzogas, nodokļu maksātājiem par to nebūtu jāmaksā,» skaidro FKTK vadītājs.
Šobrīd FKTK rūpīgi seko līdzi LKB administratora darbam, un institūcijai ļoti cenšoties «palīdzēt» cilvēki, kuri mēģina saskatīt visdažādākos pārkāpumus administratora darbībās un sūdzēties par to gan FKTK, gan tiesā. Tādējādi administratoram šajā lietā nākas strādāt ar lielāko atbildību, saprotot, ka runa ir par Latvijas vēsturē lielāko maksātnespējas procesu, kas ir skāris lielu sabiedrības daļu. «Skaidrs, ka šis process aizņems tuvākos pāris gadus,» uzsver K. Zakulis.
Vērtējot LKB likvidācijas procesu, viņš norāda, ka visas šajā procesā iesaistītās persona to vērtē no sava skatupunkta. «Tas, kurš atguva visu savu naudu, uzskata, ka viss ir labākajā kārtībā, un, iespējams, viņu nekas vairs neinteresē. Kāds, kurš saņēma tikai daļu noguldījuma, protams, jūtas neapmierināts, jo viņam tagad jācīnās, lai atgūtu pārējo naudas daļu.» Ir konstatēts, ka LKB darbības atsākšanai būtu nepieciešams 171 miljons latu – tāda summa ir vajadzīga, lai tiktu segti radušies zaudējumi un tiktu izpildītas minimālās kapitāla pietiekamības prasības. «Bija iesniegti vairāki LKB sanācijas priekšlikumi, administrators, tos izskatot, nāca pie mums, norādot, ka runa tomēr ir par bankrotu. Proti, neviens no sanācijas plāniem neparedzēja nepieciešamo naudas daudzumu. Naudas izteiksmē labākais piedāvājums – ja tā var teikt – bija 38 miljoni latu. Tādu plānu realizējot, sanāktu, ka patiesie investori būtu pašreizējie bankas kreditori. Ja vajag 171 miljonu latu, bet ir tikai 38 miljoni latu, sanāk, ka šāds ieguldītājs nav pat galvenais lielais investors,» stāsta K. Zakulis.
Visu interviju ar FKTK jauno vadītāju lasiet šodien žurnālā Lietišķā Diena.