Investori uzskata, ka sliktākais periods izejvielu cenām vēl nav beidzies, un tās turpinās samazināties, raksta Bloomberg.
Šajā mēnesī no ASV biržās tirgotajiem fondiem, kas iegulda izejvielās, aizplūduši aptuveni 873 miljardi ASV dolāru, kas ir lielākais apjoms kopš aprīļa, liecina aģentūras apkopotie dati. Izejvielu rezervju pieaugums, dolāra vērtības palielināšanās un Ķīnas izaugsmes bremzēšanās ir palīdzējusi izejvielu cenu apkopojošajam indeksam Bloomberg Commodity Index nokrist līdz zemākajam līmenim kopš 2009. gada.
Šajā gadā indekss ir sarucis par 4,6%, un kritumu piedzīvo jau ceturto gadu pēc kārtas, kas ir ilgākais kritums kopš 1991.gada, kad sāka apkopot datus. Zaudējumi seko indeksa vērtības dubultošanās periodam no 2000.gada līdz 2008.gada jūlijam, kad tas sasniedza rekordu.
Kopš jūnija beigām indekss ir samazinājies par 11%, kas ir lielākais ceturkšņa kritums kopš 2011.gada.
Lielākās bankas, sākot no Societe Generale līdz pat Citigroup sagaida, ka vairāku izejvielu zaudējumi turpināsies. Societe Generale septembra sākumā samazināja cenas prognozi vairāk nekā pusei no 43 izejvielām, par kurām tā apkopo datus, bet septembra beigās Citigroup samazināja cenas prognozi tādām izejvielām kā jēlnafta, zelts, kukurūza un kvieši.
Patlaban ASV lauksaimnieki ievāc lielākās kukurūzas un sojas pupiņu ražas vēsturē, un, piemēram, niķeļa uzkrājumi ir visu laiku augstākajā līmenī. Tāpat amerikāņi saražo lielāko naftas apjomu kopš 1986.gada.
Sliktākos rezultātus šajā gadā ir uzrādījušas sojas pupiņas, kokvilna, kukurūza un kvieši, taču ne visas izejvielas piedzīvo kritumu. Tā, piemēram, arabica kafijas cena šogad ir augusi par 74%, jo sausums Brazīlijā ir pasliktinājis ražu, savukārt kakao ir sadārdzinājies par 23%, valdot bažām, ka Ebola vīrusa izplatība var traucēt piegādes.