Montalto di Castro, pilsēta, kur tika uzbūvēta Itālijā pēdējā atomelektrostacija, cīnās pret atgriešanos pie atomenerģijas un savu nākotni saista ar saules enerģiju, radot lielāko saules parku Eiropā, vēsta Bloomberg.
«Mēs esam nākuši klajā ar labāku ideju,» sacījis mērs Salvatore Karai, piebilstot: «Mēs kopš 2009. gada decembra neesam izmantojuši nevienu kilovatu netīrās enerģijas.»
Itālija, vienīgā G8 valsts bez atomelektrostacijām, plānoja uzbūvēt pirmos jaunos reaktorus līdz 2020.gadam, taču negadījums Japānas Fukušimas stacijā lika valdībai noteikt viena gada moratoriju.
Itālijai debatējot, vai atgriezties pie kodolenerģijas ražošanas, Montalto mērs organizējot protestus un atbalstot nacionālu referendumu, lai apturētu jauno staciju būvniecību. Viņaprāt, tās negatīvi ietekmēs lauksaimniecību un tūrismu.
Montalto reaktors, kas nekad nesāka darboties, tika demontēts, jo itāļi 1987.gada referendumā nobalsoja pārtraukt atomenerģijas ražošanu. Tas bija saistīts ar katastrofu Černobiļā.
Tagad Montalto iedzīvotāji esot noraizējušies, ka viņu pilsēta pēc moratorija beigām ir pirmā kandidāte uz jaunajiem ģeneratoriem, to par piemērotu vietu nosauc arī eksperti.
Itālijas mājsaimniecības maksā 21 eiro centu par kilovatstundu elektroenerģijas, salīdzinot ar 13 centiem Francijā un 14 centiem Lielbritānijā, bet Itālijas uzņēmumi maksā 13 centus, salīdzinot ar 7 centiem Francijā un 11 centiem Lielbritānijā.
Valsts vides ministre Stefānija Prestigiakomo pērn sacīja, ka kodolenerģija palīdzēs līdzsvarot Itālijas enerģētikas struktūru, samazinās elektroenerģijas cenas un mazinās atkarību no enerģijas importa.