Itālijas parlamenta vēlēšanas noslēgušās ar strupceļu, radot bažas, ka valstī sāksies politiska nestabilitāte. Lai gan parlamenta apakšpalātā nelielu vairākumu izdevies iegūt Pjēra Luidži Bersani vadītajai kreisi centriskajai koalīcijai, Itālijas Senātā neviena partija nav ieguvusi vairākumu.
[Papildināta ar 2. – 4. rindkopu]
Reaģējot uz Itālijas parlamenta vēlēšanu rezultātiem, vērstpapīru tirgi piedzīvojuši strauju kritumu. Tirdzniecības dienas sākumā samazinājušies Francijas, Vācijas, Spānijas un Itālijas biržu indeksi.
Itālijas Milānas biržas indekss FTSE MIB piedzīvoja kritumu 4,7% apmērā, Londonas FTSE 100 – 1,36% apmērā, Vācijas DAX 1,88% apmērā un Parīzes Cac 40 2,31% apmērā.
Kāpumu piedzīvojušas Itālijas parāda apkalpošanas izmaksas, sasniedzot 4,68% lielu likmi par parādzīmēm ar desmit gadu ilgu atmaksas termiņu, kas ir augstākais līmenis kopš šā gada sākuma. Parādzīmju likmes palielinājušās arī Spānijai, Portugālei un Grieķijai.
Saskaņā ar sākotnējām aplēsēm, Bersani kreisi centriskā koalīcija ieguvusi 29,54% vēlētāju atbalstu. Tuvākais sekotājs tai ir bijušā Itālijas premjera Silvio Berluskoni Brīvības partija ar 29,18%, bet trešajā vietā palikusi komiķa Bepes Grillo izveidotā Pieczvaigžņu kustība ar 25,55% vēlētāju lielu atbalstu. Savukārt Senātā, saskaņā ar sākotnējām aplēsēm, neviena no partijām nav ieguvusi 158 vietas, kas nodrošinātu vairākumu.
Analītiķi paredz, ka labākajā gadījumā šāds iznākums nozīmētu nestabilu koalīcijas valdību, kas varētu izraisītu tirgu neuzticēšanos Itālijas apņēmībai turpināt ieņemto taupības kurus, un tādējādi pakļaut eirozonu jaunai finanšu satricinājumu virknei. Reaģējot uz Itālijas parlamenta vēlēšanu rezultātiem, ASV fondu tirgū jau pieredzēts ievērojams kritums – indekss Dow Jones industrial average pirmdien samazinājies par 1,5%.
Pārsteigumu Itālijas parlamenta vēlēšanās izraisījusi Silvio Berluskoni partijas panākumi. Bijušais premjers, kas tiek apsūdzēts nodokļu nemaksāšanā un seksuāla rakstura noziegumos, priekšvēlēšanu kampaņu balstīja uz pret taupības programmu vērstu politiku. Arī lielu iedzīvotāju atbalstu ieguvusī Pieczvaigžņu kustība ir noskaņota pret taupības pasākumiem. Tādējādi šo abu politisko spēku panākumus analītiķi saista ar Itālijas vēlētāju protestu pret valsts uzsākto budžeta deficīta samazināšanas programmu.
Bepes Grillo vadītais politiskais spēks vēl pirms pāris nedēļām bija margināls un neliels, tomēr strauji ieguva atbalstu jauniešu vidū un patlaban kļuvis par vienu no lielākajiem Itālijā, vēsta Reuters. Savukārt iepriekšējā Itālijas premjera Mario Monti politiskais spēks piedzīvojis sāpīgu sakāvi un ieguvuši tikai 10% vēlētāju atbalstu.
Analītiķu prognozes par tālāko notikumu attīstību ir pretrunīgas. Daļa uzskata, ka Itālijā drīzumā nāksies rīkot atkārtotas vēlēšanas, tomēr citi prognozē, ka ar Pieczvaigžņu kustību izdosies panākt zināma veida vienošanos.