Maržinālās tirdzniecības paģiras var likt sarukt akciju cenām, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
To, uz kuru pusi kādā konkrētā laika posmā virzīsies pasaules vadošo biržu indeksi, bieži ir pateikt ļoti grūti vai pat faktiski neiespējami. Tiesa gan, ir vairāki rādītāji, kas ļauj nojaust, cik uzmanīgam vajadzētu būt investoram. Viens no šādiem rādītājiem ir maržinālās tirdzniecības apjoms.
Jāatgādina, ka maržinālās tirdzniecības (jeb tirdzniecības «ar plecu») ietvaros investors ar savu naudu pērk un pārdod akcijas tikai daļēji, bet pārējā vērtspapīru pozīcija tiek segta ar aizņemtiem līdzekļiem no bankām vai brokeru sabiedrībām. Pastāv teorija – jo vairāk naudas ir aizdots, jo tirgi ir nervozāki un lielāka iespēja cenām pie pirmajām negatīvajām ziņām ir samazināties. Investors bankā vai brokeru sabiedrībā pie šādas tirdzniecības parasti iemaksā noteiktu depozītu, taču summa, par kuru notiek darījumi, bieži vien ir simtkārt lielāka. Tomēr, atverot pozīciju, ir jārēķinās ar to, ka pēkšņu nelabvēlīgu tirgus izmaiņu gadījumā, zaudējumiem sasniedzot zināmu procentuālu apmēru no sākotnējā depozīta, pozīcija tiek aizvērta, un, lai atsāktu tirdzniecību, nepieciešama konta papildināšana.
Financial Times apkopojis datus, kas rāda, ka pasaules investori, lai iegādātos ASV akcijas, pēdējo mēnešu buļļu tirgus laikā maržinālās tirdzniecības iespējas izmantojuši lielākajos apjomos vēsturē. Tiek izcelts, ka maržinālās tirdzniecības popularitātes pīķi mēdz pat būt vēstneši lāču tirgum (cenām ilgstoši ir tendence samazināties).
Financial Times arī norāda, ka pēdējo nedēļu laikā vērojamās īpaši straujās akciju un izejvielu vērtību izmaiņas daļēji ir skaidrojamas ar to, ka brokeri slēdz tās investoru pozīcijas, kas tuvojas ievērojamiem zaudējumiem. Tas nozīmē, ka, lai fiksētu šos zaudējumus, tirgū palielinās pārdošanas spiediens. Investīciju kompānijas Bell Curve Trading eksperti Financial Times piebilst, ka maržinālo pozīciju likvidēšanas radītais papildu pārdošanas vilnis S&P 500 indeksu var nomest līdz pat 1750 punktu atzīmei, kas no šā brīža līmeņa būtu minētā indikatora vērtības kritums vēl par 7,2%.
Visu rakstu Parādu apjomi radījuši risku lasiet 21. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.