Karalis dolārs apstiprina savu dominanci finanšu pasaulē
Vēl pirms nedaudz gadiem dažs uzdrošinājās prognozēt ASV dolāra pakāpenisku norietu uz globālās finanšu skatuves, bet šobrīd šādas runas kļuvušas krietni vien klusākas. Arī iepriekšējā finanšu krīze apliecināja, ka, pasaules ekonomikai piedzīvojot krasāku satricinājumu, aug tirgus dalībnieku apetīte ne pēc kā cita kā tieši ASV dolāra. Interesanti, ka finanšu krīzes laikā ASV dolāra cenas izmaiņas lielā mērā bija uzskatāmas par tirgus dalībnieku optimisma vai pesimisma indikatoru. Ja ziņu fons bija drūms – palielinājās pieprasījums ASV drošajiem dolāriem un tā vērtība auga, un otrādāk. Katrā ziņā, šķiet, būtu muļķīgi noliegt, ka tieši šī valūta joprojām pārliecinoši ir viens no pasaules finanšu sistēmas stūrakmeņiem.
Dolāra dominanci pasaules finanšu sistēmā apstiprinājuši šīs nedēļas Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) dati. Tie atklāja, ka ASV dolāru īpatsvars (jeb tādu aktīvu, kas cenoti ASV dolāros) kopējās pasaules valstu valūtu rezervēs pagājušā gada ceturtajā ceturksnī sasniedzis 62,9% no visiem kopējiem uzkrājumiem, kas ir augstākais līmenis sešu gadu laikā. Jāpiebilst, ka iepriekšējā ceturksnī ASV dolāra īpatsvars kopējās pasaules valstu ārvalstu valūtu rezervēs bija nedaudz mazāks – 62,3%. Šie dati gan neietver precīzu Ķīnas ārvalstu rezervju sadalījumu (šai valstij ārvalstu valūtu rezerves ir lielākās pasaulē), jo tā minēto informāciju atklāti nesniedz. Tiesa gan, neoficiāla informācija liecina, ka arī Ķīna aptuveni 60 līdz par 70% savu ārvalstu rezervju tur ASV dolāros. Vēl 10% šīs valsts rezervju varētu būt nominēti Japānas jēnās (atlikusī daļa ir eiro un britu mārciņās).
Neuzticība eiro
Jāpiebilst, ka līdz ar eirozonas parādu krīzi nomanāms uzticības zudums šai valūtai – eiro īpatsvars kopējās pasaules valstu ārvalstu rezervēs pagājušā gada ceturtajā ceturksnī sarucis līdz 22,2%, kas ir zemākais līmenis 13 gadu laikā.
Visu rakstu Dolārs turpinās dominēt lasiet 2. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.