Dzelteno metālu var ietekmēt pilnīgi pretēji faktori, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pēc tam, kad pagājušajā mēnesī zelts turpināja zaudēt popularitāti investoru vidū, šai tendencei iestiepjoties arī novembrī, pēdējās dienas dzeltenajam metālam ir bijušas visai labvēlīgas, liecinot par investoru intereses atgriešanos. Laika posmā no 21. oktobra, kad zelts cenas ziņā bija sasniedzis savu lokālo cenas maksimumu nedaudz virs 1250 ASV dolāru atzīmes par Trojas unci, līdz 6. novembrim tā cena saruka gandrīz par deviņiem procentiem, apstājoties nedaudz virs 1240 līmeņa par Trojas unci. Kopš tā laika dzeltenā metāla cienītāji par savu ieguldījumu var teikt pārsvarā pozitīvus vārdus. Pieaugot pircēju aktivitātei, cena atkal tuvojas 1200 dolāru atzīmei, kur šogad tā atradusies jau vairākas reizes.
Tomēr, neraugoties uz samērā straujo cenas palielināšanos, kas piedzīvota dažu dienu laikā, par dzeltenā metāla noturīgu augšupeju runāt vēl ir stipri pāragri, jo virkne faktoru ir vērsta uz to, lai šis investīciju metāls, kas investoru vidē ir tik populārs dažādos krīzes brīžos, cenas ziņā uzstādītu jaunus pēdējo gadu antirekordus. Turklāt jāpiebilst, ka, neraugoties uz pēdējā laika pieaugumu, iepriekšējās cenas lejupejas laikā sasniegtais jaunais cenas minimums var liecināt par negatīvo tendenču turpinājumu, līdz ar to investīcijas dzeltenā metāla aktīvos ir vērts izdarīt, ņemot talkā lielu piesardzības devu.
Pretvējš kāpumam
Lai arī varētu šķist, ka saistībā ar ģeopolitiskās spriedzes pieaugumu pasaulē un samērā lielo nedrošību ekonomikā, kas sevišķi izpaužas eirozonā un Āzijas lielākajās tautsaimniecībās, ir pamats domāt par zelta cenas palielināšanos, patlaban tirgū tomēr dominē cenas samazināšanās faktori. Baltikums Bank analītiķis Kaspars Peisenieks vērš uzmanību uz to, ka par vienu no galvenajiem iemesliem zelta cenas krišanai tiek minēta ASV ekonomikas uzlabošanās. «Šo apgalvojumu pastiprina fakts, ka ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) oktobra pēdējā nedēļā lēma par aktīvu iepirkšanas programmas (QE) pārtraukšanu, tā rezultātā samazinot zelta pievilcīgumu kā aktīvus aizsargājošu un ienākumus nenesošu investīciju,» skaidro Baltikums finanšu eksperts. Lai arī FRS jau ilgāku laiku veica aktīvu iepirkšanas programmas ikmēneša iepirkumu apjomu samazināšanu, tomēr pastāvēja bažas, ka QE netiks pārtraukts un, iespējams, pat tiks atgriezts iepriekšējos apjomos, ņemot vērā jauktus signālus sūtošās makroekonomikas datu publikācijas. Savukārt tagad QE pārtraukšana nozīmē to, ka būtībā tiek apturēta jaunu līdzekļu pieplūde finanšu tirgiem, kā arī atjaunota uzticība ASV dolāram, piebilst finanšu eksperts. Uzticības pieaugums ASV dolāram nozīmē arī šīs valūtas vērtības kāpumu, piemēram, pret eiro dolāra vērtība pēdējo triju mēnešu laikā ir augusi apmēram par 6%. Dolāra kursa pieaugums jau tradicionāli ir nelabvēlīgs faktors zelta cenai, un tā kā ASV ekonomika turpina nostiprināties, bet, piemēram, Eiropā un Japānā tā stagnē, raugoties no šī faktora, dzeltenajam metālam ir visai maz izredžu atgriezties pie kāpuma. Sevišķi vēl tāpēc, ka pasaulē šobrīd ir pazudušas inflācijas gaidas, tādējādi mazinās nepieciešamība pēc resursiem, lai ieguldījumus aizsargātu no patēriņa cenu kāpuma radītās vērtības mazināšanās.
Visu rakstu Atrodamies dzeltenā dārgmetāla cenas kustcelēs lasiet 26. novembra laikrakstā Dienas Bizness.