Lai gan Baltijā pēdējo divu gadu laikā iegādes un apvienošanās darījumi finanšu nozarē samazinājušies, to vērtība augusi līdz 30% no kopējā darījumu skaita.
Tā liecina zvērinātu advokātu biroja Ellex un izpētes organizācijas Mergermarket veiktais ikgadējais pētījums par uzņēmumu iegādi un apvienošanos (M&A) Baltijas valstīs. Kopumā skatoties, darījumu skaits pagājušajā gadā Baltijas reģionā turpināja palielināties. Proti, ja 2016. gadā šo darījumu kopējais skaits Baltijas valstīs bija 64, tad 2017. gadā – 53, un DB jau rakstīja, ka pērn šo darījumu skaits sasniedza pēdējo desmit gadu rekordrādījumu – 74.
Latvijā īstenoto uzņēmumu iegādes un apvienošanās (M&A) darījumu skaits pērn sarucis, un ir 23% no kopējā pērn Baltijā īstenoto darījumu skaita, salīdzinot ar 31% 2017.gadā. Savukārt Baltijas valstīs kopumā pagājušais gads bijis rekordveiksmīgs - noslēgts par 43% vairāk darījumu nekā 2017.gadā un darījumu kopējā vērtība, salīdzinot ar gadu iepriekš, augusi par 320%, sasniedzot vairāk nekā 2,7 miljardus eiro. Jāmin, ka pētījumā nav ietverti darījumi, kuru vērtība ir zem pieciem miljoniem eiro, kā arī tie, kuru apjoms netiek atklāts, tāpēc kopējais iegādes un apvienošanās darījumu skaits un to vērtība ir lielāka, norāda pētījuma autori.
Latvijā īstenoto darījumu kopējā vērtība pērn sasniegusi 394 milj. eiro, kas ir vēsturiski otrais labākais rezultāts pēc 2015. gadā sasniegtajiem 426 milj. eiro. Arī īstenotais darījumu skaits -17 - saglabājies pietiekami augsts, tas ir labākais rezultāts kopš 2013. gada, taču pērn to kopējā statistikā nomākusi lielā darījumu aktivitāte arī pārējās Baltijas valstīs. Tomēr Latvijai arī turpmāk ir ļoti labas investīciju piesaistes iespējas, pozicionējot sevi kā augstas pievienotās vērtības uzņēmumu lielvalsti, kurā produktiem un pakalpojumiem jau šobrīd ir teicama starptautiskā sasniedzamība, norāda Ellex eksperti. Kaimiņos - Igaunijā - pērn īstenoti 43% no visiem Baltijas M&A darījumiem un kopējā īstenoto darījumu vērtība sasniegusi divus miljardus eiro.
Pētījuma autori gan norāda, ka Igaunijā īstenotie darījumi sevī iekļauj arī Latviju un Lietuvu, kā tas, piemēram, ir Luminor gadījumā, kad bankas centrālais birojs atrodas Igaunijā. Zīmīgi, ka Igaunijā īstenoti kopumā septiņi no TOP 10 M&A darījumiem. Kā galvenās Igaunijas priekšrocības pētījumā norādītas stabilā ekonomiskā situācija, zemais korupcijas līmenis un digitalizētā valsts pārvalde, kā arī savu pozīciju stiprināšana kā tehnoloģiju sasniegumu valstij. Savukārt Lietuvā, Baltijas lielākajā ekonomikā, pērn īstenota nedaudz vairāk nekā trešdaļa jeb 34% no visiem M&A darījumiem. Zīmīgi, ka Lietuvā īstenoto darījumu skaits pērn dubultojies, proti, no 12 darījumiem 2017. gadā uz 25 darījumiem pērn. Lietuvā pagājušajā gadā īpaši liela aktivitāte bijusi fintech sektorā. Šobrīd Lietuva Eiropas mērogā ir viena no vadošajām ekonomikām fintech uzņēmumu piesaistē, to veicinājusi pozitīvām pārmaiņām atvērtā likumdošanas vide.
«Aizvadītais gads noteikti bijis pagrieziena punkts, kas Baltijas reģionu spilgti iezīmējis starptautiskajā investīciju kartē. To apliecina pasaulē vadošā investīciju fonda Blackstone ienākšana Baltijā, kļūstot par Luminor bankas stratēģisko investoru. Šāds solis radījis rezonansi arī starptautiskajā arēnā, sūtot spēcīgu signālu par investīciju iespējām Baltijā arī citiem nozīmīgiem globāliem spēlētājiem,» uzsver zvērināts advokāts Raimonds Slaidiņš, Ellex Kļaviņš vecākais partneris Latvijā. Viņš arī atzīmē, ka gan vietējo, gan starptautisko privātā kapitāla fondu un ieguldītāju aktivitāte ir augsta. Tas piešķir enerģiju ne tikai pozitīvai ekonomikas izaugsmei, bet arī dod iespēju veidoties jaunai uzņēmumu un uzņēmēju paaudzei. Tas lielā mērā diktēs, kādas tirgus iespējas būs nākotnē. Tomēr jau šobrīd redzams, ka Baltijas valstis ir vienas no konkurētspējīgākajām ekonomikām Eiropā, piebilst R. Slaidiņš.
Visu rakstu lasiet 7. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!