Mājsaimniecību spēja efektīvi pārvaldīt savas finanses un izvairīties no ekonomiskiem riskiem ir būtisks priekšnoteikums prognozējamai sabiedrības attīstībai un labklājībai ilgtermiņā, savukārt pamati iedzīvotāju finanšu pratībai tiek likti jau skolas vecumā.
Lai veicinātu skolēnu izpratni finanšu jautājumos un uzlabotu Latvijas sabiedrības finanšu pratību ilgtermiņā, Swedbank centrālajā ēkā radīta bezmaksas interaktīva ārpusskolas izglītības vieta bērniem no visas Latvijas – Finanšu laboratorija.
Tajā 4. līdz 12. klašu skolēniem ar radošu uzdevumu palīdzību būs iespējams nostiprināt skolā iegūtās teorētiskās zināšanas finanšu jautājumos un uzlabot finanšu pratību. Aptuveni 1,5 stundu garais Finanšu laboratorijas apmeklējums ir bez maksas.
«Mūsu bērni ir nākotnes valsts veidotāji, un tieši tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi jau skolas vecumā radīt viņos izpratni par efektīvu finanšu pārvaldību, turklāt parādīt, ka finanses un ekonomika nav nedz garlaicīgas, nedz abstraktas jomas, kas noderīgas vien ekonomikas stundās skolā. Ar Finanšu laboratorijas palīdzību sniedzam skolēniem iespēju izkāpt ārpus skolas sola, lai iegūtās vērtīgās teorētiskās zināšanas savienotu ar iespējām tās pielietot reālajā dzīvē, uzlabojot, pilnveidojot un nodrošinot veiksmīgāku nākotni gan sev, gan sabiedrībai kopumā,» par Finanšu laboratorijas izveides aktualitāti stāsta Swedbank Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.
Finanšu laboratorijas pamatā ir spēle ar izlaušanās istabas (Escape room) elementiem, kuras ietvaros skolēni tiek aicināti doties Finanšu misijā. Jauniešiem jāatbild uz dažādiem ar finanšu pratību, tostarp budžeta plānošanu, atbildīgu aizņemšanos, personības attīstību, drošību e-vidē un 21. gadsimta prasmēm saistītiem, jautājumiem, lai atklātu kodu, kas atslēdz seifu. Savukārt jauniegūtās zināšanas un prasmes, kas ļaus savas finanses plānot pārdomāti un droši, būs efektīvi pielietojamas gan uzreiz, piemēram, rīkojoties ar kabatas naudu, gan nākotnē, iespējams, pat uzsākot savu uzņēmējdarbību. Turklāt, tā kā uzdevumi pildāmi komandās, Finanšu laboratorijas apmeklējums attīstīs arī skolēnu prasmes sadarboties un strādāt komandā kopīga mērķa sasniegšanai.
«Ir svarīgi iemācīties rīkoties ar finansēm jau skolas laikā. Zināt, kā nauda rodas un kā to gudri izmantot. Šīs zināšanas ļauj saprast, ka nauda pati par sevi nekad nav mērķis, bet ir tikai līdzeklis. Līdzeklis, kas ir labs palīgs mērķu sasniegšanai, ja ar to rīkojas atbildīgi,» pauž izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.
Par finanšu pratību tiek dēvēts iedzīvotājiem raksturīgu zināšanu un prasmju kopums, kas ietekmē sabiedrības izpratni par finansēm un to efektīvu pārvaldīšanu, kā arī ļauj šo izpratni pielietot praksē – virzīt savu finanšu plūsmu pareizā gultnē, pieņemt pārdomātus lēmumus, izvēloties finanšu pakalpojumus, un izmantot tos lietderīgi. Cilvēkiem ar augstāku finanšu pratības līmeni ir daudz vieglāk nodrošināt savu finansiālo stabilitāti, kā arī rīkoties ar naudu ilgtspējīgi. Viena no galvenajām labas finanšu pratības pazīmēm ir spēja identificēt un izvairīties no ekonomiskiem un finansiāliem riskiem, piemēram, gan plānojot mēneša tēriņus, lai pirms algas nenāktos aizņemties, gan pirms aizņemšanās izvērtējot spēju parādus atdot.