Igaunijai ir mazākais valsts parāds Eiropas Savienībā, tādēļ tieši mūsu kaimiņi varētu kļut par paraugu, ar kuru salīdzinās pārējās kandidātvalstis, kā arī eirozonā jau esošās dalībvalstis.
«Igaunija varētu kļūt par paraugu fiskālajai disciplīnai, ko Eiropas Savienība vēlās ieviest pašreizējās eirozonas dalībvalstīs,» intervijā Bloomberg, norādīja Barclays Capital vecākais ekonomists Kristians Kellers (Christian Keller).
Grieķijas fiskālais sabrukums izraisīja lielākos draudus, par vienotas Eiropas valūtas pastāvēšanu, kopš tās dibināšanas - 11 gadus atpakaļ. Lai tas nenotiktu, Eiropas Savienība un Starptautiskais Valūtas fonds kopumā atvēlēja 750 miljardus eiro Grieķijas krīzes iegrožošanai un eirozonas ekonomikas stabilizēšanai.
Igaunija šajā gadā izpildīs visus Māstrihta kritērijus un 12. maijā Eiropas Centrālā Banka un Eiropas Komisija ziņos par to, vai Igaunijas finanšu un inflācijas dati ir atbilstoši eirozonas prasībām.
Igaunija cer būt trešā Austrumeiropas valsts pēc Slovākijas un Slovēnijas, kas pievienosies eirozonai 2011. gada janvārī.
Jāatzīmē, ka Eiropas Komisijas prezidents Hosē Barrozu (Jose Barroso) pirmdien (10. maijā) paziņoja, ka Igaunija, visticamāk, pievienosies eiro valūtas blokam.
Bloomberg norāda, ka, ja Igaunija pievienosies eirozonai, tad tā būs otra mazākā ekonomika pēc Kipras ar iekšzemes kopproduktu 17,8 mljrd. eiro apmērā.
Grieķijas parādu krīze ir parādījusi, ka kritēriji, kas tiek izmantoti, lai lemtu par kādas valsts pievienošanos eirozonai, ir nepietiekami, lai veicinātu finansiālo atbildību eiro valūtas valstu bloka dalībniekos. Šādi secinājumi radījuši šaubas par tālāku eirozonas paplašināšanu, uztraucot kandidātvalstis, kas piedzīvo pastiprinātu ekonomikas lejupslīdi, cenšoties izpildīt nepieciešamos noteikumos dalībai eirozonā.