«Mazā informācijas tehnoloģiju lielvalsts» Igaunija eksportē savu e-valdības tehnoloģiju uz visu pasauli un pašlaik gatavo jaunus projektus arī palestīniešu teritorijām, Afganistānai un Haiti.
Igaunija jau palīdzējusi Armēnijai, Gruzijai un Moldovai, kā arī vēl 40 valstīm ieviest uz internetu balstītu pārvaldi un pakalpojumus, kas Igaunijā tiek izmantoti jau gadiem ilgi, bet vēl nav plaši pieejami citviet.
«Pateicoties šai e-valdības sistēmai, lēmumu pieņemšanas process ir daudz caurskatāmāks. Pāris minūtes pēc lēmuma pieņemšanas šeit visi cilvēki Igaunijā vai visā pasaulē zina, kas ir noticis,» sacīja Ansips.
Izmantojot speciālas identifikācijas kartes, igauņi var piekļūt faktiski visiem sabiedriskajiem pakalpojumiem caur internetu īpašā vietnē www.eesti.ee, arī elektroniski balsot vispārējās un vietējās vēlēšanās, kā arī pārbaudīt savus medicīnas vai policijas datus.
2009.gadā 92% Igaunijas nodokļu maksātāju aizpildīja gadskārtējos ienākumu nodokļa atmaksāšanas pieteikumus ar interneta starpniecību un 79% veic banku operācijas tiešsaistē vismaz reizi nedēļā, liecina oficiālā statistika.
Kopš neatkarības atgūšanas Igaunija sāka strauji izmantot augstās tehnoloģijas un iemantoja iesauku E-stonia. Tagad tā eksportē savu e-pārvaldi un savas zināšanas un pieredzi tajā uz visu pasauli, īpašu uzmanību veltījot demokrātiskajām jaunattīstības valstīm.
Visu šo darbu vada Tallinā bāzētā e-Pārvaldes akadēmija (www.ega.ee), ko 2002.gadā nodibināja Igaunijas valdība, ANO Attīstības programma un Atvērtās sabiedrības institūts.
Tā ir nevalstiska bezpeļņas organizācija, kura par galveno uzdevumu izvirzījusi radīt un nodot citiem Igaunijas zināšanas e-pārvaldes, e-demokrātijas un pilsoniskās sabiedrības attīstības jomā.
Igaunijas valsts finansē tās projektus. Akadēmija nesen paziņoja, ka tā palīdzēs Afganistānas parlamentam izveidot un ieviest modernu e-balsošanas sistēmu, un ir iesaistījusies e-pārvaldes radīšanā palestīniešu teritorijās.
Kopš 2008.gada Igaunija piešķīrusi palestīniešu projektiem piecus miljonus kronu (224 500 latu) IT aprīkojuma ieviešanai centrālajās varas iestādēs, sabiedriskajiem e-pakalpojumiem iedzīvotājiem, kā arī e-risinājumiem izglītības sistēmā un policijas spēkos.
«Mēs esam ļoti pateicīgi par Igaunijas palīdzību palestīniešiem. Igaunija ir patiess panākumiem bagāts stāsts šajā reģionā, un mēs kādu dienu vēlētos gūt līdzīgus panākumus savā reģionā,» nesen, viesojoties Igaunijā, teica palestīniešu ārlietu ministrs Riads al Malki.
«Igaunijas pieredze liecina, ka IT tehnoloģiju izmantošana palīdz palielināt pārvaldes atvērtību un labāk veicina reformas, un mēs esam gandarīti, ka šādi varam dalīties savā labākajā praksē ar citām valstīm,» aģentūrai AFP teica Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets.