Ekonomiskais haoss, miljonu inflācija un cīņa par varu Venecuēlā ietekmē naftas tirgu un arī tos, kas aktuālajam režīmam aizlienējuši lielas summas.
Ik pa laikam pasaulē kādā reģionā vērojams ekonomiskais haoss. Šajā negatīvajā gaismā šobrīd uz pārējo fona izceļas Venecuēla. Pieejamie dati liecina, ka inflācija tur jau novembrī bija sasniegusi 1,3 miljonus procentu. Sevišķi smagi šādi ekonomikas nosacījumi ietekmē jau tā nabadzīgo iedzīvotāju dzīves līmeni, kuriem parādās grūtības ar pārtikas un medicīnas preču iegādi. Ne velti valsti nu pārņēmis arī vēl pamatīgāks politiskais haoss, un daudzi mēģina izzīlēt to, kāda būs notiekošā ietekme uz pārējo pasauli. Būtībā Venecuēla no Latīņamerikas gluži vai spīdekļa pārvērtusies pagaidām par visai bezcerīgu, nestabilu veidojumu.
Pašlaik Rietumi nosliekušies atzīt, ka šajā valstī leģitīmā vara pieder opozīcijai, kas ir liels trieciens tās līderim Nikolā Maduro, kuram savukārt ir armijas atbalsts un kurš lielā mērā valsti pārvalda ar tās palīdzību.
Jānorāda, ka N. Maduro par Venecuēlas prezidentu kļuva 2013. gadā pēc ilggadēja šīs valsts kolorītā līdera – Ugo Čavesa – nāves. Jau tad tika lēsts, ka valsti potenciāli gaidīs politisks un ekonomisks haoss, kam ietekme var būt uz visu Latīņamerikas reģionu. Galu galā, Venecuēla ļoti ilgi bija pieradusi pie ļoti spēcīga līdera. Šā brīža Venecuēlas asumi eskalējās pēc tam, kad N. Maduro uz otru sešu gadu termiņu tika ievēlēts šīs valsts vadītāja amatā. Notikušās vēlēšanas gan tiek uzskatītas par safabricējumu.
ASV un citas Rietumvalstis pauž, ka šajās vēlēšanās uzvarējis plašāk maz zināmais bijušais likumdošanas jomas censonis Huans Guaido, kas nu kļuvis par nosacītas revolūcijas seju.
Naftas tirgus
Pirmkārt, jāņem vērā, ka Venecuēla ir ievērojama naftas ieguvēja un Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) biedrs. Šai valstij uz visu izaicinājumu fona ir grūtības demonstrēt stabilu šī resursa ieguvi, kas pēdējā laikā ir spēlējis par labu melnā zelta cenas pieaugumam. Venecuēlas naftas industrija ir šīs valsts galvenais ienākumu avots. Venecuēlas naftas ieguve jau tā ir sarukusi (piecu gadu laikā jau uz pusi), un eksperti lēš, ka tā šogad varētu samazināties vēl par vidēji 300 līdz 500 tūkst. barelu dienā. Naftas cena kopš šā mēneša sākuma ir pieaugusi jau gandrīz par piekto daļu, kam palīdzējusi OPEC izšķirība turēties pie melnā zelta kvotu samazināšanās.
Visu rakstu Haoss Venecuēlā lasiet pirmdienas, 28.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!