Ekonomikas sabrukums rada reģionālo migrācijas krīzi; režīma maiņa tomēr nebūtu panaceja
Venecuēlas nacionālās valūtas bolivāra hiperinflācija ir ne vien ekonomikas sabrukuma simptoms, bet arī sociālistiskas aizbildniecības un autokrātisma mantojums. Centieni maskēt nemākulīgu, jo ekonomiski neargumentētu, valsts pārvaldi aiz piedrukātas naudas kalniem ir šīs Latīņamerikas valsts iesīkstējusi tradīcija. Investīciju analītikas portāls investing.com lēš, ka Venecuēlā kopš 60. gadu sākuma naudas masa ir pieaugusi gigantiskā apmērā – vairāk nekā par 46 miljardiem procentu.
Pēc Venecuēlas politiskās opozīcijas aplēsēm, jūlijā inflācija sasniedza rekordu Latīņamerikas vēsturē – 83 tūkstošus procentu pret pērnā gada jūliju, raksta Financial Times. Visa gada griezumā inflācija noteikti būs vairākos simtos tūkstošu procentu liela, un Starptautiskais Valūtas fonds to prognozē pat miljonu procentu apmērā.
Vienradžu valūta
Augusta vidū valdības veiktā bolivāra devalvācija, «nogriežot» piecas nulles, ir īslaicīgs risinājums praktiski tikai vienai problēmai – nav jāstaipa līdzi maiss ar naudu. Ja pirms naudas reformas, piemēram, brauciens taksometrā izmaksāja astoņus miljonus, tad tagad tie ir krietni parocīgāki 80 bolivāri, FT komentē kāds Karakasas taksists. Apgrūtināta gan ir iedzīvotāju pieeja jaunajai naudai, jo bankas vienam iedzīvotājam izsniedz tikai 100 bolivārus jeb 1,6 USD dienā, bet bankomāti – desmitreiz mazāk.
Prezidenta Nikolasa Maduro izmisīgo mēģinājumu pērn piesaistīt bolivāru paša izdomātai kriptovalūtai – petro – Venecuēlas Centrālās universitātes ekonomists Leonardo Vera FT komentē kā smieklīgu. Paša N. Maduro noteiktā petro vērtība ir 60 USD, kas atbilst aptuvenai tā ieviešanas brīža naftas cenai par barelu, un petro teorētiski tiek garantēts ar valsts apjomīgajām naftas rezervēm. Tomēr petro netiek tirgots nevienā biržā un tā reālais vērtējums nav zināms. «Tikpat labi jūs varētu piesaistīt savu valūtu vienradžiem,» ironizē FT.
Citu Latīņamerikas valstu hiperinflāciju vēsture rāda, ka risinājums ir tikai viens, – sāpīgā paskatīšanās realitātei acīs, piesaistot valūtu, piemēram, USD un iegūstot reālu tirgus novērtējumu. Protams, tam jānotiek līdztekus citām ekonomikas reformām, ļaujot darboties tirgus principiem, kas Venecuēlā pārskatāmā nākotnē ir maz ticams.
Iepriekšējā prezidenta Ugo Čavesa un N. Maduro diktatūra ar uzņēmumu nacionalizāciju sēriju un nihilismu pret īpašumtiesībām valstī ir nokāvusi uzņēmējdarbības garu, dramatiski samazinot ražošanas un pieejamo preču apjomu un izslaukot veikalu plauktus tukšus. Korupcijas un nemākulīgas pārvaldības dēļ aizvien disfunkcionālāka kļūst arī naftas industrija, kas Venecuēlai dod ap 90% no ienākošās ārvalstu valūtas.
Visu rakstu Venecuēlas haoss būs ilgs lasiet 7. septembra laikrakstā Dienas Bizness.
LASI ARĪ:
FOTO: Bēg no Venecuēlas ekonomiskās katastrofas
Venecuēlā bankām būs jāveic norēķini kriptovalūtā
Venecuēla par 96% devalvē bolivāru
FOTO: Venecuēla devalvē valūtu par 95% un piesaista kriptovalūtai
Venecuēlas tūkstošu procentu akciju pieaugums un miljona inflācija
FOTO: Izmiris botāniskais dārzs izceļ Venecuēlas ekonomisko sabrukumu
Venecuēla no savas valūtas svītros piecas nulles
Venecuēliešiem jāmeklē alternatīvas sabiedriskajam transportam