Cēsu kokapstrādes uzņēmums SIA "Qinn Design" kā vienu no produktiem ražo izlietnes no masīvkoka.
"Doma par savu uzņēmumu mums radās, kad SIA "Qinn Design" līdzdibinātājs Toms Plažio strādāja pie CNC iekārtas izveides. Viņu vienmēr ļoti interesējusi inženierija un dažādas mākslas formas, arī iekārta tika būvēta ar mērķi uz tās vēlāk radīt lielizmēra dizaina objektus inovatīvās nestandarta formās. Savukārt, es biju tikko pabeigusi bakalaura studijas psiholoģijā, kas raisīja manī interesi par vides nozīmi mūsu dzīvēs. Uzskatu, ka izvēlētās krāsas un tekstūras, dizaina estētika, interjerā ietverti dabai raksturīgi materiāli un formas ietekmē to, kā jūtamies savā dzīves telpā, spēj iedvesmot un ļauj rast mieru pēc ikdienas steigas. Savukārt, kokapstrādes nozare man vienmēr bijusi tuva, jo tajā darbojas mans tētis," stāsta uzņēmuma līdzdibinātāja Elīza Bartkeviča.
Tā abi "Qinn Design" izveidotāji nonāca līdz kopīgai vēlmei radīt inovatīvu un ilgtspējīgu dizainu. "Zinājām, ka ļoti vēlamies ik dienu ieguldīt savu laiku un enerģiju tajā, kas aizrauj, nevis to atstāt kā hobiju. Ceram augt un attīstīties kopā ar uzņēmumu, pilnveidot savas prasmes, skatījumu un pieredzi," pauž E.Bartkeviča.
Viens no uzņēmuma radītajiem produktiem ir masīvkoka izlietne. "Tās dizainu raksturo liektas formas, izteiksmīgas līnijas, plūsma un kustība, kas apvienojumā ar masīvkoka tekstūru un siltajiem toņiem vannasistabā ienes daļu dabai raksturīgā līdzsvara. Vērojam, ka šobrīd, līdzīgi kā citās jomās, arī dizaina nišā aktuālāka kļūst dabas klātbūtne, tās iedvesmots interjers un elementi savienojumā ar augsti attīstītām tehnoloģijām," stāsta E.Bartkeviča.
Lielu uzmanību "Qinn Design" pievērš niansēm. "Izlietnes virsmai ir pieskārienam patīkams satīna finišs, savukārt, pop-up poga veidota no īpašā Damaskas nerūsējošā tērauda sadarbībā ar draugiem SIA "Autine Tools Company". Protams, produkts ir ne tikai estētisks, bet arī funkcionāls, pateicoties pielāgotajai virsmas apstrādei," komentē E.Bartkeviča.
Vēl bez izlietnēm uzņēmums rada dažādus interjera elementus, tostarp gan dizaina mēbeles, gan dekoratīvus mākslas objektus. "Qinn Design" piedāvā arī produktu un objektu izstrādi pēc individuāla dizaina, sākot no modeļa un prototipa izveides līdz pat gatavam produktam.
Viens no līdz šim interesantākajiem projektiem, pie kura uzņēmums ir strādājis, ir pēc klienta dizaina veidots mākslas objekts - sienas panelis, kurā atveidots ģeogrāfiskais reljefs. "Šāda veida izaicinājumus labprāt uzņemamies, jo tie ļauj ik reizi izmēģināt ko jaunu un attīsta spēju uz lietām skatīties plašāk. Atkarībā no projekta specifikas un klienta vēlmēm, idejas realizējam gan no masīvkoka, metāla, stikla un putuplasta, gan dažādiem neparastiem materiāliem. Eksperimentējam arī ar apstrādes un finiša iespējām, lai radītu ko īpašu un atšķirīgu," atklāj "Qinn Design" līdzdibinātāja.
Līdzšinējā pieredze rāda, ka uzņēmuma mērķa klientu raksturo vēlme un iespēja iegādāties kvalitatīvu, īpašu un ilgtspējīgu dizaina izstrādājumu. Tāpat nozīmīga fokusgrupa šādiem produktiem ir nozares speciālisti, dizaineri un arhitekti, kas strādā ar augsta līmeņa interjera arhitektūras projektiem gan privātajā, gan komerciālajā sektorā.
Savukārt, izgatavojot produktus pēc pasūtījuma, "Qinn Design" mērķauditorija ir gan individuāli klienti, kuri vēlas realizēt kādu ideju, gan arī uzņēmumi ar nepieciešamību pēc komplicētu nestandarta formu modelēšanas un izgatavošanas dažādās nozarēs. Tie ir gan uzņēmumi, kas realizē dizaina projektus dažādās sfērās, gan arī inovāciju un specifisku nozaru uzņēmumi. Piemēram, šobrīd uzņēmums izstrādā pasūtījumu klientam, kas darbojas aviācijas nozarē. "Izaicinājums, kas prasa lielu precizitāti, taču liek acīm mirdzēt procesā," komentē E.Bartkeviča.
Vairāki "Qinn Design" radītie dizaina produkti līdz šim aizceļojuši pie klientiem ārzemēs, taču, lai produktus veiksmīgāk integrētu tirgū un projektos, uzņēmumam ir svarīgi piesaistīt sadarbības partnerus, jo šāda tipa ekskluzīvā dizaina izstrādājumi pie gala lietotāja pārsvarā nonāk ar nozares speciālistu starpniecību. "Tieši eksportu redzam kā būtisku iespēju mūsu produktiem, tādēļ aktīvi komunicējam ar potenciālajiem sadarbības partneriem un interesentiem ārzemēs, tomēr neaizmirstam arī par vietējo tirgu," pauž E.Bartkeviča.
Uzņēmuma radītie produkti top Cēsīs, un tos no idejas līdz rezultātam izstrādā paši uzņēmuma dibinātāji, arvien pilnveidojot savu ražošanas vidi, lai tā būtu piemērota un ērta dažādiem dizaina prototipēšanas un izstrādes posmiem.
Materiālu iegādē iespēju robežās uzņēmums cenšas sadarboties ar vietējiem piegādātājiem un ražotājiem, no ārzemēm vairāk tiek iegādātas specifiskas, Latvijā grūti pieejamas detaļas.
"Pašu būvētās CNC iekārtas pielāgotā darba platība sniedz mums savu priekšrocību darbā ar komplicētām, izteikti liektām formām un lielizmēra objektiem. Taču bieži vien izstrādes process ietver ne tikai izgatavošanu uz iekārtas, bet arī apjomīgu un rūpīgu roku darbu, īpaši, ja gala rezultāts paredzēts mākslas vai dekoratīviem nolūkiem," stāsta E.Bartkeviča.
Viņa stāsta, ka uzņēmums darbojas jau pusotru gadu, kura laikā strādāts pie produktu dizaina un prototipiem, sadarbībā ar apstrādes materiālu ražotājiem atrasti piemēroti tehnoloģiskie risinājumi masīvkoka izlietņu virsmas apstrādei un gūta pirmā pieredze ar dizaina sfēru saistītos pasākumos.
"Sadarbojamies ar lielisku mentoru - interjera dizaina galerijas "Trentini" dibinātāju Mareku Nemmi, kura vērtīgie padomi un ieteikumi mums ir neatsverams atbalsts, uzsākot darboties šādā jomā," stāsta E.Bartkeviča.
Uzņēmums pievienojies arī LIAA Valmieras biznesa inkubatora radošajai kopienai un saņēmuši atbalstu Cēsu novada pašvaldības organizētā grantu konkursa ietvaros.
"Pētot un iepazīstot šo salīdzinoši šauro interjera arhitektūras nozares nišu, kurā iederas mūsu izstrādājumi, esam nonākuši pie dažādiem secinājumiem, kas ir likuši izdarīt korekcijas sākotnējā plānā, taču noteikti nav mazinājuši vēlmi un motivāciju radīt kvalitatīvu, ilgtspējīgu un īpašu dizainu," pauž "Qinn Design" līdzdibinātāja.
Nākotnē uzņēmums plāno turpināt darbu pie dažādiem projektiem, pilnveidoties, iepazīstot sfēras, nianses un tendences, kā arī aktīvi darboties, lai piesaistītu sadarbības partnerus un produkciju veiksmīgi virzītu plašākā tirgū.
"Strādājot ar nestandarta dizaina objektiem, kas attiecīgi prasa arī savu daļu atvērtas eksperimentālās domāšanas, mums katra projekta ietvaros ir iespēja atklāt un izkopt arvien jaunas pieejas. Tieši šādu pieredzi šobrīd uzskatām par ļoti būtisku, jo tā ļaus nākotnē uzņemties jaunus izaicinājumus, kas arī ir uzņēmuma fokuss - radīt inovatīvus dizaina objektus un risinājumus," pārliecināti uzņēmuma dibinātāji.