Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi nav spējuši panākt kopīgu vienošanos par jaunu ES mēroga līgumu, kuru mērķis bija panākt stingrākus fiskālos noteikumus eirozonas dalībvalstīm. Tā vietā lielākā daļa ES valstu izvēlējās izveidot jaunu starpvaldību līgumu, kuru gan gatavas apspriest vien 23 no 27 dalībvalstīm.
Jaunā vienošanās attieksies uz 17 eirozonas valstīm, kā arī tām ES dalībvalstīm, kuras brīvprātīgi piekritīs iesaistīties.
«Tas būs pamats labam fiskālajam līgumam un radīs vairāk disciplīnas ekonomikas politikā eirozonas valstīs,» pēc aptuveni desmit stundu ilgušām sarunām, kas noslēdzās piecos rītā pēc vietējā laika, pavēstīja Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidents Mario Dragi (Mario Draghi).
Tomēr bez panāktas vienošanās ar visām 27 ES valstīm vēl arvien neskaidrs paliek jautājums, kā tiks nodrošināts tas, ka jaunie noteikumi, kuriem samita līderi apsolījuši sekot, patiešām tiks izpildīti. ES institūcijas, ieskaitot Eiropas Komisiju (EK), juridiski nevar ieņemt formālu lomu jebkādos procesos ārpus ES līgumiem. EK prezidents Hosē Manuels Barozo (Jose Manuel Barroso) norādīja, ka ES institūcijas būs iesaistītas noteikumu ievērošanas nodrošināšanā, tomēr viņš nepaskaidroja, kā tas darbosies praksē, vēsta europeanvoice.com.
Šajā samitā Apvienotā Karaliste bija galvenais šķērslis kopīgas vienošanās panākšanai par jaunu ES mēroga līgumu. «Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons (David Cameron) lūdza to, kas mums nebija pieņemams,» pavēstīja Francijas prezidents Nikolā Sarkozī (Nicolas Sarkozy) – «proti, protokolu, kas atbrīvotu Lielbritāniju no fiskālājiem regulējumiem».
Britu finanšu institūcijas ir cieši saistītas ar eiro un arī D. Kamerons uz samitu ieradies ar vēlmi atrisināt eirozonas situāciju. Tomēr viņš arī izjūt spiedienu no savas valsts puses nepieļaut, ka ES jebkādā veidā iejaucas Lielbritānijas naudas lietu pārvaldīšanā, raksta pasaules mediji. «Jo vairāk eirozonas valstis no mums prasīs, jo vairāk mēs prasīsim no tām pretī,» Lielbritānijas premjerministrs šonedēļ norādīja Londonas parlamentāriešiem.
Jaunajā starpvaldību līgumā piedalīsies sešas valstis ārpus eirozonas – Polija, Rumānija, Bulgārija, Latvija, Lietuva un Dānija. Zviedrija un Čehija lems par dalību pēc sīkākas līguma izpētes. Ungārija, tāpat kā Lielbritānija jaunajā līgumā neiesaistīsies.
23 valstis, kas lēmušas par labu jaunajam starpvaldību līgumam, šodien, 9. decembrī, turipnās sarunas.