Spānija un Slovēnija saņēmušas asu eirozonas partneru kritiku un aicinājumu abām valstīm nekavējoties reformēt savas ekonomikas, pretējā gadījumā riskējot ar finanšu krīzi.
Kopumā Eiropas Komisija norādījusi, ka 13 Eiropas Savienības dalībvalstīm trūkst makroekonomiskā līdzsvara. Valstu ekonomikas apgrūtina tādi aspekti kā, piemēram, pamatīgie valdību parādi, uzblīdušais nekustamā īpašuma sekotrs u. c. Komisijas kritiku saņēmusi Beļģija, Bulgārija, Dānija, Francija, Itālija, Ungārija, Malta, Nīderlande, Somija, Zviedrija un Lielbritānija.
Tikmēr Spānijā un Slovēnijā ekonomikas nelīdzsvarotība uzskatāma par pārmērīgu, teikts komisijas izplatītajā ziņojumā. Spānijā lielu risku tautsaimniecības izaugsmei un finanšu stabilitātei sagādā valsts parāda apjomi, bet Slovēnijā pastāv bažas par finanšu sektora stabilitāti. Abas valstis saņēmušas arī brīdinājumus, kuros teikts, ka tām nākamā mēneša laikā jāspēj izstrādāt mehānismi ekonomisko problēmu atrisināšanai, pretējā gadījumā pret tām var tikt piemērotas sankcijas.
Slovēnija jau vairākas reizes tikusi nosaukta par nākamo eirozonas valsti, kurai varētu būt nepieciešama starptautiskā palīdzība. EK brīdinājusi, ka Slovēniju finansiāli sagraut var daļēji valstij piederošo banku ciešās saiknes ar valsts finansēm. «Šie izaicinājumi pieprasa steidzamu rīcību finanšu sektora, valstij piederošu kompāniju un mikroekonomikas jomās, lai izvairītos no situācijas, kurā ievērojama ekonomikas nelīdzsvarotība sasniegs neilgtspējīgus apjomus,» teikts komisijas paziņojumā.
Db.lv jau vēstīja, ka iepriekš Slovēnijas premjere Aļenka Bratušeka pavēstīja, ka viņas valsts savas bankas var izglābt pati un tai nav nepieciešams starptautisks aizdevums. «Ar šo problēmu mēs cīnāmies dienu un nakti – es vēlētos jūs iedrošināt – savas problēmas mēs atrisināsim paši,» sacīja Slovēnijas valdības vadītāja.
Iepriekš Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) brīdināja, ka Slovēnijai draud smaga banku sistēmas krīze, ja vien tās valdība steidzīgi nerīkosies, lai to novērstu. Organizācija norādīja, ka Slovēnijas ekonomiku nopietni iedragājis reformu trūkums un eirozonas parādu krīze.