Slovēnijai būtu nepieciešams mēģināt izvairīties no starptautiskās finanšu palīdzības programmas, lai glābtu savas neveselīgās bankas, pavēstījis eirozonas finanšu ministru padomes (Eirogrupas) vadītājs Jerūns Deiselblūms.
Pēdējo mēnešu laikā Slovēnija cīnās ar problēmām banku sektorā un mēģina izvairīties no starptautiskās palīdzības lūgšana. «Pats fakts, ka process aizņem ilgu laiku liecina par to, cik sarežģīts tas ir. Banku audita veikšana ir laikietilpīgs process. Ir svarīgi to īstenot laicīgi, nevis strauji. Pašlaik nav stingri noteikts, kāds būs tā iznākums,» sacījis J. Deiselblūms pēc tikšanās ar Slovēnijas finanšu ministru Urošu Čuferu.
Slovēnija nākamajā gadā iecerējusi veikt grūtībās nonākušo banku rekapitalizāciju, kuras apmēri būs zināmi pēc tam, kad tiks saņemti banku stresu testu rezultāti. Šie rezultāti būs pieejami līdz šā gada beigām. Slovēniju apmeklējusi Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Rekonstrukcijas un Attīstības bankas delegācija, tomēr J. Deiselblūms noliedza, ka valsts tiekot īpaši uzmanīta no starptautisko institūciju puses. Šādas vizītes esot ikdienišķas.
«Viena no labajām lietām, kas radušās no eirozonas krīzes, ir tāda, ka mēs viens otru vairāk uzmanām,» norādījis Eirogrupas vadītājs. Neraugoties uz to, viņš uzsvēra, ka Slovēnijai, vai arī jebkurai citai valstij, nepieciešams stingri ievērot savus solījumus, lai tiktu galā ar budžeta problēmām, strādātu ar strukturālajām reformām un kopīgi uzlabotu situāciju finanšu sektorā. «Šie ir galvenie jautājumi eirozonā un Eiropas Savienībā kā tādā,» atzina J. Deiselblūms.
Slovēnijas valdība vairākkārt uzsvērusi, ka tai izdosies izvairīties no starptautiskā aizdevuma, veicot budžeta izdevumu samazināšanu, nodokļu palielināšanu un privatizāciju. Eiropgrupas vadītājs gan atteicies izteikt prognozes vai Slovēnijas valdībai tas izdosies.
Iepriekš Slovēnijas Centrālās bankas vadītājs Bostjans Jazbeks paziņoja, ka gadījumā, ja valsts aizņemšanās izmaksas turpinās būt augstas, tai nāksies nāksies lūgt starptautisko palīdzību.
Pirms dažiem gadiem Slovēnija bija straujāk augošā eirozonas dalībvalsts, tomēr pasaules finanšu krīzes ietekmē tās ekonomiku piemeklējusi recesija. Paredzēts, ka Slovēnijas IKP šogad samazināsies par 2,6%, kas ir vairāk nekā aprīlī prognozētie 1,9%.