Krievijas noteiktais dzīvu mājlopu (cūku, liellopu, kazu un aitu) importa aizliegums no ES valstīm ir nesamērīgs un nekavējoties jāatceļ, par Eiropas Savienības (ES) nostāju informē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.
Pārstāvniecība norāda, ka trūkumi, kurus norādījusi Krievija, attiecas uz 0,6% pagājušā gada eksporta apjoma. «Nepilnības dokumentos pašas par sevi nenozīmē risku valstij, kurā nonāk dzīvnieki. Saskaņā ar starptautiski pieņemto praksi varas iestādes pašas veic kļūdu labojumus nepareizi aizpildītos dokumentos, tāpat valstij, kurā atklāti pārkāpumi, parasti tiek ļauts sniegt savus paskaidrojumus. Krievijas noteikais aizliegums šos principus ignorē,» skaidro pārstāvniecība.
Krievijas noteiktais aizliegums arī esot pretrunā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem, kurus Krievija apņēmusies ievērot. Arī Šmalenbergas vīruss, uz kuru norāda Krievija, neskar ne cūkas, ne arī cūkgaļu.
Pārstāvniecība atgādina, ka kopš 20. marta Krievijā ir aizliegts dzīvu mājlopu imports no ES valstīm. «Vissmagāk no šā lēmuma cieš Baltijas valstis, arī Latvija, kuru eksporta apjoms veido lauvas tiesu (80%) no aizlieguma skartajiem 75 miljoniem eiro gadā,» skaidro EK pārstāvniecība Latvijā.
Maskava uzskata, ka ES valstīs dzīvnieku eksports netiek pienācīgi kontrolēts, eksportam paredzēto dzīvnieku dokumenti ir nepilnīgi un ES nedarot pietiekami, lai novērstu ar Šmalenbergas vīrusu inficētu dzīvnieku nonākšanu Krievijā.
Pašlaik ES turpina divpusējas sarunas ar Krieviju, lai pēc iespējas ātrāk panāktu aizlieguma atcelšanu un novērstu cūkgaļas importa aizliegumu no ES valstīm – tā gada apjoms ir vairāk nekā 1,3 miljardi eiro, un tas skartu daudzas ES valstis.