Oktobrī konkurētspējas uzlabošanās un ārējā pieprasījuma atkopšanās atspoguļojas nozīmīgā tālākā eksporta kāpumā, kas bija pamatā arī tekošā konta pārpalikuma pieaugumam.
Latvijas Bankas dati liecina, ka šogad 10 mēnešos Latvijas maksājumu bilances tekošā konta pārpalikums kopumā sasniedzis 990.5 miljonus latu, tostarp oktobrī tie bija 168.8 miljoni latu.
Latvijas Bankas ekonomikas eksperts Artūrs Kaņepājs norāda, ka attiecībā pret septembri, pieauga gan preču, gan pakalpojumu eksporta apjoms (attiecīgi par 12% un 10%) un o kritums pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu samazinājās līdz 7%, kas ir vislabākais rādītājs kopš eksportā krīzes laikā novērojams gada kritums.
Pakalpojumu eksporta rādītāju uzlabojuma pamatā bija finanšu pakalpojumu eksporta pieaugums. Taču jau otro mēnesi pēc kārtas nedaudz padziļinājās pārvadājumu eksporta gada kritums, kam pamatā bija zemāks kravu pārvadājumu eksports gan ar jūras, gan ar dzelzceļa transportu.
Preču un pakalpojumu imports saglabājās tuvu līmenim, kādā tas bijis kopš gada sākuma. Savukārt tam, ka tiešo investīciju uzņēmumu zaudējumi oktobrī bija zemāki nekā septembrī, bija vislielākā samazinošā ietekme uz tekošā konta pārpalikumu, secina A. Kaņepājs.
Kapitāla un finanšu konts bija negatīvs, jo pieauga privātā sektora noguldījumi ārvalstīs. Savukārt kapitāla ieplūdes noteica saņemtie ES fondu līdzekļi, kā arī noguldījumu pieaugums Latvijas bankās, kas bija lielākais kopš 2008. gada maija. To pamatā noteica nerezidentu privātpersonu un uzņēmumu noguldījumu pieaugums, kas, iespējams, norāda uz pakāpenisku uzticības atgriešanos Latvijas finanšu sistēmai.
Latvijas Bankas eksperts paredz, ka eksporta un sevišķi ārējās tirdzniecības rādītāji turpinās uzlaboties augstākas konkurētspējas un augoša ārējā pieprasījuma dēļ.
2009. gada kopējais preču un pakalpojumu saldo gaidāms tuvu sabalansētam, bet tekošā konta pārpalikumu visvairāk ietekmēs tiešo investīciju uzņēmumu zaudējumi, kas sezonālu faktoru ietekmē 4. ceturksnī, visticamāk, vēl pieaugs.
Nākamgad eksports turpinās pieaugt, sevišķi preču eksporta pakāpeniskas izaugsmes ietekmē, taču saglabāsies ar pārvadājumu pakalpojumu eksportu saistītie riski. Tekošā konta pārpalikumu kopumā noteiks tiešo investīciju uzņēmumu zaudējumi, kas gan paredzami zemāki nekā šogad.
Lai gan investīciju klimatu labvēlīgi ietekmē budžeta pieņemšanas fakts, ievērojamas tiešās investīcijas gaidāmas, kad paredzamāka kļūs fiskālā politika, t.sk. nodokļu politika, tā A. Kaņepājs.