Pēdējā mēneša laikā komercbankas ir atsākušas pārdot eiro, pērkot Latvijas Bankā latus, tādēļ centrālā banka ir atsākusi veikt pasīvo intervenci.
Iemesli tam, ka kurss ir nostabilizējies pie apakšējās intervences robežas ir vairāki, skaidro Swedbank Valūtas un fiksētā ienākuma produktu pārdošanas nodaļas vadītājs Igors Meļņikovs.
Lielākais iemesls noteikti ir tas, ka Valsts Kase no komercbankām ir nopirkusi 425 miljonus latu šī gada laikā, un lieli valūtas pārdošanas apjomi bija arī novembrī un decembrī, gan budžeta vajadzībām, gan papildus nauda garantijas fondam, lai varētu veikt izmaksas Latvijas Krājbankas noguldītājiem.
Nesen publicētie ārlietu ministrijas aprēķini, ka ārvalstīs dzīvojošie latvieši 2011. gadā uz Latviju pārskaitījuši valūtu 350 miljonu latu apmērā, kas novērojams arī skaidras naudas piedāvājumā, kad iedzīvotāji maina latus no eiro, Anglijas mārciņām un Norvēģijas kronām. Domājams, ka šogad šie apjomi nav mazinājušies.
Kā vēl vienu iemeslu eksperts min - lai arī maksātnespējas procesi joprojām turpina parādīties, tomēr apjomi, par ko bankām jāveido uzkrājumus, vairs nav tik lieli.
Tāpat bija novērojams, ka pagājušā gada nogalē daudzi dēļ nestabilās situācijas vietējā tirgū pārdeva latus un pirka ārzemju valūtu. Atnākot vasarai, cilvēki vēlas atpūsties un kaut ko vairāk nopirkt, un, lai norēķinātos par precēm un pakalpojumiem, pārdod iepirkto valūtu atpakaļ uz latiem, skaidro I. Meļņikovs.
Juridiskās personas pārsvarā gada laikā tomēr ir pirkušas valūtu, kas apstiprina faktu, ka no pagājušā gada novembra importa apjomi atkal ir pārsnieguši eksporta apjomus. Savukārt privātpersonas tomēr vairāk pārdod valūtu, lai iegūtu latus, kas apstiprina Ārlietu ministrijas aprēķinus.
Kredītēšana pamazām sāk atdzīvoties, bet vēl jāpaiet laikam, lai mēs varētu izjust konvertāciju apjomu nozīmīgu īpatsvaru un šīs konvertācijas būtu tās, kas rada lielu pieprasījumu pēc latiem.
Eksperts paredz, ka intervences turpināsies vēl līdz rudens sezonai, kad tiks veikti lielāki kurināmā materiāla iepirkumi, Ziemassvētku un jaungada dāvanām, un arī vairāki uzņēmumi norēķināsies par jau agrāk piegādātajām precēm, tādā veidā radot lielāku pieprasījumu pēc valūtas, nekā tas ir gada laikā. Arī Valsts Kase savus pārdošanas apjomus ir izlīdzinājusi gada ietvaros, un nav sagaidāmi lieli apjomi gada nogalē. EUR/LVL vērtība no apakšējās intervences robežas varētu atrauties, ātrākais, oktobrī, līdzīgi kā pirmskrīzes gados.
Db.lv jau rakstīja, ka LB pagājušajā nedēļā turpināja veikt valūtu intervences, pērkot eiro, liecina LB dati. Pagājušajā nedēļā centrālā banka iegādājusies 10,2 miljonus eiro. Iepriekšējās jūlija nedēļās tika iegādāti 83,4 miljoni eiro.Pirms tam šogad valūtu intervences netika veiktas – iepriekš centrālā banka veica intervenci pērnā gada septembra beigās, kad tā pārdeva 27 miljonus eiro. Kopumā pagājušajā gadā LB pārdeva 256 miljonus eiro.
No 2005. gada janvāra Latvijas Banka vienpusēji nodrošina lata un eiro maiņas kursa svārstības ±1% apjomā no centrālā jeb piesaistes kursa, kas ir 0,702804 lati par eiro. Tas nozīmē, ka starpbanku tirgus kurss var atšķirties un ikdienā atšķiras no centrālā kursa, bet tas nevar pārsniegt šo 1% robežu vienā vai otrā virzienā, proti, 0,7098 un 0,6958 EUR/LVL.
Tirgus kursam sasniedzot koridora robežas, notiek LB automātiskās intervences - tā pēc komercbanku pieprasījuma pērk vai pārdod eiro par latiem, izmantojot robežas kursu.