Latvijā šā gada deviņos mēnešos iepirkts par 4% mazāk piena nekā pērn. Piena ražotāju skaits piecos gados sarucis uz pusi.
Latvijas iedzīvotāji pienu tikai nedaudz vairāk par pusi saņem no Latvijas ražotājiem, un zemniekus sagaida kārtējā dabīgās atlases kārta, tāds ir Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) priekšsēdētāja Jāņa Šolka piensaimniecības nozares raksturojums, kā vienīgo risinājumu saredzot pašmāju produkcijas patēriņa palielināšanu.
«2017. gadā šogad iztrūkstošie 4% vai 25 tūkstoši tonnu piena tika pārstrādāti industriālajos produktos, kas pamatā ir sausais vājpiens. Šobrīd iepirktā piena apjoms valstī ir pietiekams un iepirkuma cena – aptuveni 0,29 eiro – līdz jaunajam gadam ar nelielām izmaiņām varētu saglabāties stabila,» tā J. Šolks.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Pārstrādei nodotā piena daudzuma vidējais samazinājums attiecībā pret pērno gadu veidojies galvenokārt vasaras mēnešos – periodā no maija līdz septembrim. Vasarās Latvijā parasti vērojams saražotā piena pieaugums, tomēr šogad tāda nav bijis. Zālāja trūkums un karstums ietekmējis piena ražību, tomēr Latvijas piena ražības svārstības piena cenu ietekmējušas minimāli.
«Mēs dzīvojam globālā tirgū, bet sausums skāra tikai Baltiju, daļu Polijas, Zviedrijas dienvidus un Dāniju. Pārējā pasaule dzīvoja normālos laika apstākļos, un piena ražošana netika traucēta. Sausums Latvijā radīja problēmas pārtikas sagādei ziemai, bet nav pamata domāt, ka piena iepirkuma cenas tādēļ strauji celsies. Kāda būs situācija jau 2019. gada sākumā, ir grūti prognozēt, jo pienu ražo arī Jaunzēlandē un, kas zina, kāda vasara būs zemeslodes otrajā pusē,» norādīja piensaimnieku pārstāvis, piebilstot, ka nopietnas pozitīvas cenas izmaiņas Latvijas pienam parasti gadās, ja kādā no piena ražošanas lielvalstīm ir nelabvēlīgi apstākļi piena ražošanai.
Jautāts, kas šobrīd glābj piena cenu Latvijā, J. Šolks norādīja uz strauju sviesta patēriņa pieaugumu pasaules tirgū. Sviesta cena turas augsta un, neskatoties uz to, ka tā šobrīd turpina lēnām sarukt, tā tomēr ir augstāka nekā sviesta iepirkumu cena intervencē.
Piena pulvera cena šobrīd ir zemāka par Eiropas Komisijas intervences cenu, un Eiropas krājumos vēl aizvien ir vairāk nekā 300 tūkstoši tonnu piena pulvera uzkrājumu no laika, kad piens tika iepirkts intervencē, lai uzturētu piena nozares asinsriti. Šobrīd uzkrājumos esošais piena pulveris biržu izsolēs tiek pārdots ar lejupejošu soli.
Visu rakstu Piensaimniekus sagaida kārtējā dabīgās atlases kārta lasiet otrdienas, 20.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!