Kooperatīvs "Baltu piens" investējis 900 000 eiro bijušās Kazdangas pienotavas modernizēšanā, aģentūru LETA informēja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) pārstāvji.
LLKA norāda, ka "Baltu piens" ir investējis bijušās Kazdangas pienotavas modernizēšanā, lai, attīstot piena pārstrādi, veicinātu Latvijas un Eiropas Savienības (ES) uzstādījumu "no lauka līdz galdam", tādējādi nodrošinot patērētājus ar vietējo produkciju. "Pārstrādes uzņēmumi, kas bieži vien nemaz nepieder Latvijas pilsoņiem, vēlas iepirkt svaigpienu pēc iespējas par zemāku cenu un tālab Latvijā ir viena no viszemākajām piena cenām Eiropā", skaidro kooperatīva "Baltu piens" vadītāja Mirdza Feldmane.
LLKA pārstāvji min, ka piena kooperatīvs "Viļāni" arī ir izvēlējies attīstīt savu piena produkcijas ražošanu, kur veiktās investīcijas būs 200 000 eiro. Attīstības mērķis ir atbalstīt nelielos piena ražotājus. Tāpēc arī jau iepriekš tika sperts solis savas pārstrādes izveidē, lai rezultātā piena ražotājs varētu saņemt pēc iespējas lielāku cenu par saviem produktiem, skaidro LLKA pārstāvji. "Izaicinājumi savai pārstrādei ir lieli, taču pašreizējos apstākļos tas ir labākais risinājums", skaidro piena kooperatīva "Viļāni" vadītāja Aija Kiserovska.
Kooperatīva "Straupe" valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Šulcs norāda, ka, lai gan kooperatīvs "Straupe" vienmēr ir centies nodrošināt saviem biedriem augstāko iespējamo piena cenu, tas ir pamats kooperatīva ilgtspējai un tāpēc ir nepieciešama tālāka nozares un līdz ar to kooperatīva attīstība.
"Attīstīt pārstrādi ir izaicinoši, jo piensaimnieku paliek ar vien mazāk. Piensaimnieki Latvijā saņem zemāko cenu Eiropā, kas demoralizē jebkādu attīstību," skaidro LLKA ģenerāldirektors Rolands Feldmanis. Norādot, ka pat ja tiek saņemts ES atbalsts piena pārstrādei, kura pieder pašiem ražotājiem, ir jārēķinās vismaz ar 60% līdzfinansējumu, turklāt, attīstot ražotni, nepieciešams arī apgrozāmais kapitāls krājumu iegādei, samaksai piegādātājiem, kā arī mēdz būt sliktie debitori.
Kooperatīva "Piena loģistika" valdes priekšsēdētājs Andris Ozoliņš skaidro, ka ne visi biedri atbalsta ieceri attīstīt kooperatīvam piederošu pārstrādi, bet vēlas turpināt kooperatīva attīstību kā piena piegādātāji pārstrādes uzņēmumiem, kas, ievērojot augstas piena kvalitātes prasības, ir spējīgs regulāri un vajadzīgos apjomos nodrošināt pienu pārstrādes uzņēmumiem. "Mēs redzam to, ka jāvirzās uz lielāku piena apjoma kāpināšanu, lai kļūtu vērā ņemami piegādātāji pārstrādātājiem un varētu ar ražotājiem noslēgt izdevīgākus nosacījumus par augstāku piena cenu", skaidro Ozoliņš.
LLKA ir 2002.gadā dibināta biedrība, kuras biedri ir lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares kooperatīvās sabiedrības.
Otrā līmeņa kooperatīvs "Baltu piens" apvieno 548 biedrus, piena ražotājus, kuriem kopumā pieder 9504 govis. Vidēji katrā saimniecībā govju skaits ir robežās no 17 līdz 20. Kooperatīvā darbojas desmit kooperatīvās sabiedrības, kur viena no tām ir reģistrēta Lietuvā.
Piena kooperatīvs "Viļāni" apvieno 250 biedrus, kuriem vidēji pieder desmit govis, bet kooperatīvs "Piena loģistika" apvieno 74 biedrus.