Eirozonas inflācija, visdrīzāk, būs zema vēl ilgāku laika periodu, un dažās valstīs pat iespējama deflācija, uzskata IHS Global Insight ekonomists Hovards Ārčers.
Inflācija tuvākajā laikā nepiedzīvos strauju kāpumu, pat neskatoties uz naftas cenas pieaugumu, jo cenu spiediens uz leju turpināsies, ko veicinās ierobežotā ekonomikas aktivitāte, jaudas kapacitāte un spēcīgais eiro.
IHS Global Insight eksperts paredz, ka eirozonas ekonomikas izaugsme šajā gadā arī būs mērena, un aktivitāte turpinās būt ierobežota un nespēs veicināt ievērojamu cenu kāpumu.
Saskaņā ar analītiķa aplēsēm, nav izslēgts, ka Spānijā, Īrijā un, iespējams, Itālijā, kā arī Grieķijā, Kiprā, Slovākijā un Portugālē var gaidīt deflāciju.
Inflācijas samazināšanās februārī un spēcīgais eiro patlaban rada papildus spiedienu uz Eiropas Centrālo banku, liekot tai meklēt veidus, kā uzlabot situāciju, taču lielā mērā viss būs atkarīga no tā, vai eiro kļūs vēl spēcīgāks un vai eirozonas reģions turpinās pakāpeniski atveseļoties, saka eksperts.
Ir iespējams, ka ECB samazinās savu bāzes procentu likmi līdz 0,15% vai pat līdz 0,1%, taču nevajadzētu iebraukt negatīvajā zonā, un to darīt tikai tad, ja inflācija sarūk būtiski zemāk, iesaka H. Ārčers.
Viņš uzskata, ka februāra inflācijas samazinājumu veicināja enerģijas izmaksu pazemināšanās, turklāt pirmajā ceturksnī IKP varētu augt nedaudz straujāk nekā iepriekš, tādēļ tas varētu kavēt centrālo banku pieņemt lēmumu samazināt likmes tuvākajā laikā.