Digitalizācija jau tuvākajā nākotnē ietekmēs visus nekustamā īpašuma nozares dzīves ciklus, tajā skaitā arī celtniecību un projektu attīstītājus, šodien Baltijas nekustamo īpašumu attīstītāju forumā sacīja Lucernas Lietišķās zinātnes un mākslas universitātes Nekustamā īpašuma zinātnes programmas vadītājs profesors Mihaels Trubešteins.
Piemēram, celtniecībā nākotnē izmantos BIM (Building Information Modelling) programmatūru, kuru var izmantot dažādu profesiju (arhitekti, inženieri, pilsētplānotāji) pārstāvji, kuru var izmantot arī 3D namu modeļu drukāšanai no betona vai plastmasas, kā arī izmaksu modelēšanai.
«Šādi BIM izmantošanas piemēri jau ir izplatīti pasaulē - Nīderlandē, Austrijā, Ķīnā, Taivānā un citur. Tā ir ļoti elastīga sistēma, piemēram, var izdrukāt 3D detaļas no betona un samontēt tās jau būvlaukumā,» skaidroja eksperts.
Īpašumu pārvaldības procesā nozīmīgs kļūst dažādu datu analīzes un citu informācijas tehnoloģiju rīku izmantošana, sacīja eksperts. Piemēram, sensori var pastāvīgi nosūtīt informāciju saņēmējam (temperatūras režīmi un to izmaiņas, durvju, logu stāvoklis u.c.), kas ļauj perfekti apsaimniekot īpašumus. Tādējādi ēkas pārvaldnieks var «vadīt» ēku no sava viedtālruņa. Var īpašumos izmantot arī dažādas «gudrās» kartes, kādas viesnīcās ir durvju atvēršanai, stāstīja Trubešteins.
«Mūsdienās īpašumu pārvaldnieki ir pieprasīti un arī labi apmaksāti. Savukārt namīpašnieki lūkojas pēc lojāliem īrniekiem, kuri ir arī gatavi «pieskatīt» māju. Šādos gadījumos būtu iespējams stimulēt šādus, ideālus īrniekus ar dažādiem bonusiem. Patiesībā visu ēku var uzskatīt par sistēmu,» sacīja Trubešteins.
Lielākie izaicinājumi nekustamo īpašumu nozarē ir datu pazušana vai neprecīzi dati, norādīja Trubešteins. Līdz ar to katrai ēkai varētu izveidot «digitālo ID karti», kurā uzkrātos visa informācija (plāni, līgumi, naudas plūsma), vienlaikus domājot par šo datu drošu glabāšanu, novēršot vīrusu vai hakeru uzbrukumus. Nākotnē namīpašnieki varēs pārbaudīt savu īpašumu, izmantojot virtuālās realitātes ierīces, kas ļaus sekot īpašumam, tā apkārtnei.
«Digitalizācija noteikti mainīs paradumus nekustamo īpašumu nozarē - daudz kas kļūst ērtāk, elastīgāk, lētāk un vienkāršāk paveicams. Iegūtie dati un informācija ļauj daudz labāk salīdzināt un noteikt pamatotu cenu politiku, piemēram, pērkot māju un salīdzinot darījuma cenas. Turklāt ir lielāka datu drošība,» sacīja Trubešteins.
Viņš norādīja, ka kopumā tehnoloģijas aizstās daudzus starpniekus, kas patērē finanšu un laika resursus (aģenti, bankas, dažādi reģistri utt.). Šīm grupām nāksies mainīt savus biznesa principus. «Tehnoloģiju ietekme ir graujoša un daudzām uzņēmējdarbības formām nāksies pārskatīt savus biznesa modeļus. Tas nozīmē, ka nevis esošie modeļi būtu jāveido efektīvāki, bet gan ir pilnībā jāpārskata un jāmaina esošie procesi,» skaidroja Trubešteins.