Pastāv risks, ka Kipras parādu krīze var izplatīties arī uz citām eirozonas valstīm, ja vien šai Vidusjūras valstij steidzami netiks piešķirta palīdzība, pavēstījis Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) vadītājs Klauss Rēglings.
Sarunā ar Francijas laikrakstu Le Figaro ESM vadītājs uzsvēra, ka situācija Kipras finansēs ir galvenais pašreizējo satraukumu avots eirozonā un monetārajai savienībai ir pietiekoši daudz līdzekļu, lai spētu sniegt vajadzīgo aizdevumu.
Kiprai nepieciešama aptuveni 17 miljardus eiro liela starptautiskā palīdzība, kas ir gandrīz tikpat daudz kā valsts iekšzemes kopprodukta apjoms. Finanšu nedienas šajā valstī izraisīja Grieķijas ekonomiskās krīzes ietekme un Kipras banku sektors cieta pamatīgus zaudējumus Grieķijas parāda restrukturizācijas laikā.
«Lēmums mums nepieciešams tuvākajā laikā, pretējā gadījumā tas ir ievērojams risks eirozonai,» sacīja K. Rēglings. Paredzams, ka sarunas par Kipras starptautisko aizdevumu varētu tik atsāktas martā.
ESM vadītājs arī atzīmēja, ka zināmas bažas par to, vai pēc vēlēšanām tiks turpināts Itālijas iesākto reformu kurss. «Aizejošās valdības uzsāktais ceļš ir kritiski svarīgs. Mēs ceram, ka valdība, kas tiks izveidota pēc vēlēšanām stingri pieturēsies pie reformām,» sacīja K. Rēglings.
Vēlēšanas Itālijā paredzētas 24. – 25. februārī. Tajās plāno piedalīties arī pretrunīgi vērtētais bijušais Itālijas premjers Silvio Berluskoni. Eiropas līderi ir nobažījušies, ka gadījumā, ja S. Berluskoni izdosies veidot valdību, Itālija var atkāpties no sava reformu kursa. Tā, piemēram, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs nācis klajā ar aicinājumu Itālijas iedzīvotājiem nebalsot par S. Berluskoni.
Par Kipras ekonomiskās situācijas nopietnību trešdien brīdināja arī starptautiskā reitingu aģentūra Standard & Poor’s, kas norādīja, ka, ja neiesaistīsies eirozonas valstis un Starptautiskais Valūtas fonds, Vidusjūras valsti sagaida «lieli materiālie riski».