Pagājušajā gadā Eiropas Centrālās bankas (ECB) peļņa sasniegusi 1,44 miljardus eiro, kas ir par 44% vairāk nekā iepriekšējā gadā, liecina ECB paziņojums.
ECB prezidents Mario Dragi (Mario Draghi) skaidro, ka 2013. gada finanšu rezultāts atspoguļo monetārās politikas nostāju, kā arī bankas apņemšanos efektīvi izmantot resursus un piesardzīgu finanšu vadību laikā, kad pieaug ECB uzticēto pienākumu un uzdevumu apjoms.
Padome nolēma ar 2013. gada 31. decembri pārvest risku uzkrājumā 0,4 miljonus eiro, tādējādi palielinot risku uzkrājumu līdz pašlaik maksimāli pieļaujamai summai – 7,53 miljardiem eiro. Risku uzkrājums paredzēts, lai segtu valūtas kursa risku, procentu likmju risku, kredītrisku un zelta cenas risku, kas tiek regulāri uzraudzīti. Šā uzkrājuma apjomu un turpmāko palielināšanas nepieciešamību katru gadu pārskata.
Padome pieņēma lēmumu šā gada 31. janvārī veikt starpperioda ienākumu sadali 1,37 miljardu eiro apmērā eirozonas valstu centrālajām bankām (NCB). Padome ceturtdienas sanāksmē pieņēma lēmumu paturēt 10 miljiby eiro saistībā ar peļņas korekcijām attiecībā uz iepriekšējiem gadiem un piektdien sadalīt atlikušo peļņu 61 miljonu eiro apmērā eiro zonas NCB.
ECB regulāros ienākumus galvenokārt veido ieguldījumu peļņa no tās ārējo rezervju portfeļa un pašu kapitāla portfeļa, procentu ienākumi no kopējā apgrozībā esošo eiro banknošu apjoma daļas (8%) un tīrie procentu ienākumi saistībā ar Vērtspapīru tirgu programmas (VTP) un divu Nodrošināto obligāciju iegādes programmuietvaros monetārās politikas mērķiem iegādātajiem vērtspapīriem.
Pērn tīrie procentu ienākumi bija 2,005 miljardi eiro, kas ir mazāk nekā iepriekšējā gadā, kad tie bija 2,289 miljardi eiro. Tie ietvēra procentu ienākumus no ECB kopējā apgrozībā esošo eiro banknošu apjoma daļas 406 miljonu eiro apmērā un tīros procentu ienākumus no VTP ietvaros iegādātajiem vērtspapīriem 962 miljonu eiro apmērā. Tie ietvēra arī tīros procentu ienākumus no divu nodrošināto obligāciju iegādes programmu ietvaros iegādātajiem vērtspapīriem 204 miljonu eiro apmērā.
Realizētie guvumi no finanšu operācijām bija 52 miljoni eiro, kas ir ievērojami mazāk nekā 2012. gadā, kad tie bija 319 miljoni eiro. Realizēto guvumu no finanšu operācijām apjoma samazināšanās 2013. gadā galvenokārt skaidrojama ar ASV dolāru portfeļa realizēto guvumu no cenām sarukuma.
2013. gadā norakstītā vērtība sasniedza 115 miljonus eiro (2012. gadā – 4 miljoni eiro). Būtiskais norakstītās vērtības pieaugums 2013. gadā galvenokārt skaidrojams ar ECB ASV dolāru portfelī turēto vērtspapīru vispārējo tirgus vērtības kritumu.
ECB administratīvos izdevumus veido personāla izmaksas un visi pārējie administratīvie izdevumi. 2013. gadā personāla izmaksas pieauga līdz 241 miljonam eiro, salīdzinot ar 222 miljoniem eiro iepriekš lielāka darbinieku skaita dēļ un palielinoties atzītajām summām saistībā ar ECB pensiju plāniem.
Pārējie administratīvie izdevumi, ko veido telpu īre, maksa par profesionālajiem pakalpojumiem un citām precēm un pakalpojumiem, 2013. gadā sasniedza 287 miljonus eiro un ietvēra pamatlīdzekļu nolietojuma atskaitījumus 19 miljonu eiro apmērā.
ECB bilance 2013. gadā kopumā bija 174 miljardi eiro. Samazinājums par 33 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2012. gadu atbilst Eirosistēmas konsolidētās bilances samazinājumam, skaidro ECB.
Eirosistēmas konsolidētā bilance ietver vērtspapīrus, ko ECB un NCB iegādājušās VTP ietvaros (pārtraukta 2012. gada 6. septembrī). Tajā pašā dienā ECB nāca klajā ar paziņojumu par tiešo monetāro darījumu tehniskajām iezīmēm, tai skaitā, caurredzamības politiku.