Paredzams, ka lielākā daļa banku, kuras tiešā veidā uzraudzīs Eiropas Centrālā banka (ECB), maksās no 0,7 līdz 2 miljoniem eiro gadā, informē ECB.
Lai gan precīzo apjomu varēs apstiprināt tikai 2015. gadā, sākotnējā analīze liecina, ka 2015. gadā ikvienai tieši uzraudzītai bankai būs jāmaksā gada maksa 150 tūkstošu līdz 15 miljonu eiro apmērā. Vairums tiešai uzraudzībai pakļauto banku maksās no 0,7 līdz 2 miljonus eiro. Līdzīgā veidā apmēram 75% mazāko netieši uzraudzīto banku maksās no 2000 līdz 7000 eiro gadā, savukārt no lielākajām bankām šajā kategorijā varētu tikt iekasēta gada maksa aptuveni 200 tūkstošu eiro apmērā.
Tā kā bankas Latvijā, kuras būs pakļautas ECB tiešajai uzraudzībai ir salīdzinoši nelielas uz eirozonas banku fona, pēc aptuvenām aplēsēm gada maksa ECB veidos aptuveni 200 līdz 300 tūkstoši eiro gadā atkarībā no banku aktīvu un riska svērto aktīvu apmēra, kas nepārsniedz trešo daļu no esošajām uzraudzības izmaksām, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija. Tas nepārsniedz 0,5% no šo banku kopējiem administratīvajiem izdevumiem, līdz ar to nav tik lielas, lai būtu pamats būtiski palielināt pakalpojumu cenas.
Savukārt pārējām Latvijas bankām uzraudzības izmaksas veidos būtiski mazāku daļu – pēc aktīviem lielākām bankām – tie būs padsmiti tūkstoši eiro gadā, bet mazākām ap 6-7 tūkstoši eiro gadā.
ECB uzraudzības izmaksas neietekmēs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas līdzšinējo finansēšanas modeli no tirgus dalībniekiem. Regula paredz, ka nosakot maksu ECB funkciju finansēšanai, netiek skartas nacionālo uzraudzības iestāžu tiesības iekasēt maksu par izmaksām, kas rodas īstenojot sadarbību ar ECB, palīdzot ECB un rīkojoties tās uzdevumā.
Vienotajam uzraudzības mehānismam jābūt gatavam funkcionēt jau šā gada 4. novembrī, kad Latvijas gadījumā ECB pārņems trīs lielāko banku pēc aktīviem uzraudzību – Swedbank, SEB banka un ABLV Bank. Šo banku uzraudzība notiks ciešā sadarbībā arī ar Latvijas banku uzraugu – Finanšu un kapitāla tirgus komisiju.
Saskaņā ar ES Regulu par Vienoto uzraudzības mehānismu (VUM regulu) ECB no tieši un netieši uzraudzītajām bankām jāiekasē gada uzraudzības maksa, lai atgūtu ar uzraudzību saistītos izdevumus, kuru apjoms 2015. gadā saskaņā ar aplēsēm sasniegs aptuveni 260 miljonus eiro.
ECB otrdien publicēja regulas par uzraudzības maksām projektu, nododot to sabiedriskai apspriešanai. ECB 2014. gada novembrī Vienotā uzraudzības mehānisma (VUM) ietvaros sāks eirozonas banku uzraudzību. VUM tiešā veidā uzraudzīs līdz 130 iestāžu un sadarbībā ar valstu kompetentajām iestādēm pārraudzīs mazākās bankas.
VUM izveidots, lai veicinātu eirozonas banku sistēmas drošumu un stabilitāti un palīdzētu atjaunot uzticēšanos banku sektoram, veicot neatkarīgu un integrētu Eiropas līmeņa uzraudzību visā eiro zonā un citās iesaistītajās dalībvalstīs. Tā mērķis ir veicināt finanšu stabilitāti un integrāciju Eiropā un saskaņot uzraudzības praksi, tādējādi sniedzot labumu uzraudzītajām bankām.
Regulas projektā noteikta kārtība, kādā ECB iekasēs gada uzraudzības maksu par izdevumiem, kas radušies saistībā ar tās jauno lomu, sākot ar 2014. gada novembri.
Tajā noteikta metodoloģija: gada uzraudzības maksas kopējās summas noteikšanai, summas, kas jāmaksā katrai uzraudzītajai bankai vai banku grupai, aprēķināšanai un gada uzraudzības maksas iekasēšanai.
Apspriešana, kas sākas šodien, ilgs septiņas nedēļas – līdz 2014. gada 11. jūlijam.
Pēc sabiedriskās apspriešanas ECB publicēs saņemtos komentārus, sniedzot arī vērtējumu un atbildes. ECB regula par uzraudzības maksām stāsies spēkā, pirms ECB 2014. gada 4. novembrī uzsāks uzraudzības pienākumu pildīšanu.