Atšķirībā no Latvijas citās ES dalībvalstīs nodokļos revolucionāras pārmaiņas notiek reti, no 2015. gada Dānija un Lielbritānija ir samazinājusi peļņas nodokļa likmi, Luksemburga paaugstinājusi PVN , trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Par to liecina BDO Tax veiktais pētījums par nodokļu sistēmas pārmaiņām Eiropas Savienībā. «Nodokļu sistēmā pārmaiņas notiek ne tikai Latvijā, bet arī citās ES dalībvalstīs, tomēr par būtiskām izmaiņām pēdējos gados lielākoties rūpējas jaunās šī bloka valstis, kaut arī pēdējā laikā tajās revolucionāru izmaiņu nav,» pētījuma secinājumus izskaidro SIA BDO Tax nodokļu eksperts Edgars Vilnis. Viņš atgādina, ka nodokļu likmju vai principu izmaiņas ir saistītas ne tikai ar konkrētās valsts ekonomisko situāciju, bet arī ar tās iespējām. «Diemžēl bieži vien turīgākās valstis var atļauties šo fiskālās politikas instrumentu izmantot konkrēta mērķa sasniegšanai, savukārt citā ekonomiskās attīstības līmenī esošajām valstīm tādu iespēju nav, jo budžetā veidojas pamatīgs robs, kurš jāfinansē ar valsts parāda pieaugumu, kuram arī ir griesti,» secina E. Vilnis. Viņš atgādina paradoksu, ka labklājības valstis var atļauties zemas PVN likmes pārtikas produktiem, savukārt nabadzīgākās, kurām šāds risinājums ļautu samazināt trūkumcietēju skaitu, neko tādu nespēj īstenot. Labs piemērs ir jautājums par PVN samazinātās likmes ieviešanu pārtikas produktiem Latvijā. Savukārt daži DB aptaujātie uzņēmēji norādīja, ka Latvijā un ES attīstītajās valstis ir atšķirīga tautsaimniecības struktūra, tāpēc atšķirības ir arī nodokļu sistēmā.
Līdz Latvijai vēl tālu
Tas, ka nodokļu likmju celšanu kopā ar valsts tēriņu apcirpšanu ekonomiskās recesijas apstākļos bija spiestas īstenot lielākoties jaunās ES dalībvalstis, nevienu nepārsteidz. Tomēr PVN likmes paaugstināšana turīgajā Luksemburgā par diviem procentpunktiem no 2015. gada tiek uzskatīta kā pārsteigums (sākotnēji bija plānotas izmaiņas par vienu procentpunktu). Turklāt līdz ar izmaiņām elektroniski sniegto pakalpojumu vietas noteikšanā (Business-to-Consumer), vairāki populāri digitālo pakalpojumi sniedzēji (Amazon, Skype) būs spiesti piemērot klienta valsts noteikto PVN likmi, tādējādi atvadoties no Luksemburgas 3% PVN likmes digitālajiem produktiem.
Visu rakstu Eiropā nodokļu likmes «rausta» retāk lasiet 25. februāra laikrakstā Dienas Bizness.