Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir apkopojusi provizoriskos parakstu vākšanas rezultātus tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidentes apturētajiem likumiem Grozījumi Nacionālās drošības likumā un Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā.
Tie liecina, ka par apturētā likuma Grozījumi Nacionālās drošības likumā nodošanu tautas nobalsošanai parakstījušies 212188 pilsoņi, bet par apturētā likuma Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā nodošanu - 212127 pilsoņi.
Tādējādi provizoriskie parakstu vākšanas rezultāti liecina, ka apturēto drošības likumu nodošanu tautas nobalsošanai atbalstījuši 14,23 procenti no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita. Lai ierosinātu tautas nobalsošanu, ir nepieciešami ne mazāk kā 1/10 daļas jeb vismaz 149064 balsstiesīgo pilsoņu paraksti.
Galīgos parakstu vākšanas rezultātus CVK paziņos nākamnedēļ, kad būs apkopotas ziņas no parakstu vākšanas lapu oriģināliem.
Kā informēja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars, nosakot galīgos parakstu vākšanas rezultātus, CVK veiks arī parakstu pārbaudi. Parakstu pārbaude dos drošu pārliecību, ka tautas nobalsošanas ierosinājumu ir parakstījuši vismaz 149064 balsstiesīgie pilsoņi.
Ja arī galīgie parakstu vākšanas rezultāti apstiprinās, ka tautas nobalsošanas ierosinājumu ir parakstījuši ne mazāk kā 149064 balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, CVK izsludinās tautas nobalsošanu. Kā iepriekš prognozēja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars, tautas nobalsošana varētu izmaksāt aptuveni 2 miljonus latu.
Tautas nobalsošanā saskaņā ar Satversmi vēlētājiem būs jābalso par vai pret apturēto drošības likumu atcelšanu. Tautas nobalsošanai būs jānotiek ne agrāk kā mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus, skaitot no tautas nobalsošanas izsludināšanas dienas.
Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pateicas visiem tiem Latvijas vēlētājiem, kuri aizgāja nodot savu parakstu, tādējādi izrādot atbalstu Valsts prezidentes iepriekš paustajām bažām par neadekvātiem grozījumiem divos ar valsts drošības sistēmu saistītos likumos.
Prezidente izsaka nožēlu, ka daudziem cilvēkiem, kuri vēlējās piedalīties parakstu vākšanā, bija jāpārvar grūtības, atrodot parakstu vākšanas vietu un piemērojoties to darba laikam. Ņemot vērā to, ka parakstu vākšanas laikā izskanēja pietiekami daudz sūdzību no pilsoņiem, V.Vīķe-Freiberga aicina katru, kam ir konkrēti iebildumi par iespējām parakstu vākšanas laikā īstenot Satversmē noteiktās pilsoņa tiesības, vērsties ar iesniegumu Tiesībsarga birojā.
Tāpat prezidente izsaka cerību, ka pilsoņu izrādītā nostāja parakstu vākšanā ļaus Ministru kabinetam un Saeimai izdarīt secinājumus par nepieciešamību uzturēt Satversmē paredzēto varu līdzsvaru, tajā skaitā ar valsts drošību saistītajos jautājumos.