Svētdien notikušajā «referendumā» par Krimas pussalas pievienošanos Krievijas Federācijai nobalsojuši 96,6% reģiona iedzīvotāju, paziņojis «referenduma» organizēšanas komisijas vadītājs Mihails Mališevs (Михаил Малышев), ziņo Ukrainas mediji.
Pēc viņa paustā pašlaik ir aplūkoti 100% vēlēšanu protokolu, neskaitot Sevastapolē veiktos balsojumus.
Par pievienošanos Krievijas Federācijai nobalsojuši vairāk nekā 1,27 miljoni cilvēku, pauda M. Mališevs.
16. martā notikušo «tā saucamo referendumu» Ukrainā Rietumvalstis, tostarp Latvija, nav atzinušas par leģitīmu. «Referendums ir organizēts, klaji pārkāpjot valsts - Ukrainas Konstitūciju, un notiek nelikumīgā ārvalstu - Krievijas bruņoto spēku klātbūtnē. Gatavojoties referendumam, netika izplatīta pilnvērtīga, daudzpusīga informācija; gluži pretēji - republikas teritorijā tika bloķēta Ukrainas plašsaziņas līdzekļu darbība,» teikts Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.
Latvija aicinājusi Krievijas Federāciju «atturēties no tālākiem soļiem Krimas Autonomās Republikas statusa nelikumīgai maiņai. Krimas anektēšana būtu Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes, kā arī starptautisko tiesību, tajā skaitā Krievijas starptautisko saistību kliedzošs pārkāpums». Tāpat norādīts, ka Krievijas rīcībai būs tālejošas negatīvas sekas.
«Ārlietu ministrija aicina Krievijas Federāciju īstenot soļus situācijas Ukrainā eskalācijas samazināšanā, atgriežot savus karavīrus bāzēs atbilstoši Krievijas un Ukrainas vienošanām. Krieviju uztraucošie jautājumi ir jārisina mierīgā ceļā, iesaistoties dialogā ar Ukrainas leģitīmo valdību, kā arī izmantojot visus pieejamos starptautiskos mehānismus miermīlīgai krīzes noregulēšanai. Jebkuram risinājumam ir jārespektē Ukrainas suverenitāte, kā arī tās teritoriālā vienotība, kā arī - Krievijas divpusējās un daudzpusējās starptautiskās saistības,» pausts ĀM paziņojumā.
Līdzīgu paziņojumu izplatījusi arī Latvijas Aizsardzības ministrija (AM). «Latvija tāpat kā citas NATO dalībvalstis uzskata, ka šis referendums ir nelikumīgs,» uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. «Referendums sarīkots situācijā, kad Krimas pussalā atrodas Krievijas karavīri, notiek blokāde un manipulācija ar masu medijiem, kas nozīmē, ka iedzīvotājiem nav bijusi iespēja brīvi diskutēt par referendumā izlemjamo jautājumu.»
«Diemžēl Krievija ignorējusi visus starptautiskās sabiedrības, tajā skaitā, NATO un Eiropas Savienības, aicinājumus risināt situāciju Ukrainā diplomātiskā ceļā. Šobrīd tiek izpostīta Eiropas drošības sistēma, kas radīta pēc Otrā pasaules kara,» uzsver R. Vējonis.
Saskaņā ar Ukrainas konstitūciju, Krimas Autonomā Republika var rīkot referendumus tikai par vietēja līmeņa jautājumiem, nevis par Ukrainas starptautiski atzīto robežu grozīšanu. Ukrainas valdība un starptautiskā sabiedrība jau ir paziņojuši, ka referendums ir neleģitīms un tā rezultāti netiks atzīti.