Te postpadomju republika ar matrjošku tirgotājiem, te valsts Eiropas ziemeļos ar potenciāli ieliktu kāju konferenču biznesa durvīs
Iepriekšējos gados Rīga un Latvija bija uz starptautiskās skatuves bija gan ar kultūras galvaspilsētas projektu, gan pildot ES prezidējošās valsts pienākumus. Lai gan šis gads ir klusāks pasākumu ziņā, kopumā tūrisma nozarei tas, visticamāk, tomēr būs licis atkal augt. Cita aina paveras pašu Latvijas iedzīvotāju ceļošanas aktivitātē, kur vērojams kritums.
Latvijas tūrisma nozare nevar mainīt tādus nepārvaramus šķēršļus kā ekonomisko problēmu skartajiem Krievijas iedzīvotājiem (agrākajam tūrisma industrijas lielākajam balstam) likt atsākt ceļot vai izmainīt Latvijas ģeogrāfisko formu un izdzēst no kartes Rīgas jūras līci, jo vairāku stundu «līkums» atbaida kruīza kuģus.
Savukārt modernu un ietilpīgu konferenču centru neatrisinātais trūkums neliecina par nopietnu vēlmi apgūt šo būtisko nišu. Pašlaik konferenci ar tūkstoš dalībniekiem var uzņemt reti kur, ar daudzgalvainā viesu pūļa pamielošanu arī ir grūtības. Kamēr mēs tikai zīmējam un apceram plānus, piemēram, par konferenču centra un koncertzāles projektu Skanstes ielas apkaimē, konferenču krējumu nosmeļ citas valstis, neguļ arī Lietuva un Igaunija, cīņā par starptautisku pasākumu organizēšanu būvējot savus multifunkcionālos centrus.
Rīgu var salīdzināt ar izmēros radniecīgo Stokholmu, kas uzņem astoņus miljonus viesu gadā, kamēr Rīga – divus. Nemaz nerunājot par konferenču iespējām, arī parastu pilsētas viesi Stokholma sagaida draudzīgi – izkāpjot no prāmja sagaida autobuss, kurā piecu cilvēku ģimenei jāpērk tikai viena biļete (bērniem līdz 12 gadu vecumam sabiedriskais transports ir bez maksas, turklāt biļete nav jāpērk arī vecākiem, ja tie stumj bērnu ratiņus). Rīgas sabiedriskais transports ne tuvu nav tik draudzīgs un, rēķinot no kuplas ģimenes viedokļa, maksā pat dārgāk.
Tūristu skaits palielinās arī globāli, turklāt apstākļos, kad nozarei uzglūn drošības jautājumi. Tūrisma izaugsme iet pa priekšu arī ekonomikas pieaugumam. Nozares izaugsme globāli gada griezumā tiek solīta 3,1% apjomā, kamēr Latvijā tā varētu būt pat lielāka pēc Rīgas Tūrisma un attīstības biroja vadītājas Vitas Jermolovičas aģentūrai LETA prognozētā. Daudziem iecienītiem tūrisma galamērķiem terorisma draudi uzliek zināmu bažu sagšu, kamēr Baltija no tūrisma viedokļa ir vērtējama kā visai droša vieta pasaules kartē. Tiesa, tūristiem apetīti doties uz šo valsti var nosist ārvalstu medijos kaut teoriju līmenī izspēlētais Krimas scenārijs Latvijā. Par pašu Krieviju runājot, tūrismu apkalpojošā industrija skaitliski izskatītos vēl daudz cerīgāk, ja līdz ar Krievijas krīzi mēs nebūtu zaudējuši šīs valsts ceļotājus, kurus viesmīlības bizness gan cerīgi gaida atpakaļ.
Brauciet uz Kuldīgu, kas tūrisma industrijas latiņu paceļ daudz augstāk par infantilu suvenīru tirgotājiem un dažu labu ceļotāju var atturēt no ārzemju tūrisma brauciena, jo izcila pērle ir pašu mājās.