Rīgas attīstības plāns jāmaina ik gadu, un gadījumā, ja kāds atnāks un teiks, ka ir gatavs investēt lielas viesnīcas būvniecībā, tad jānodrošina, lai tas būtu iespējams. Tā uzskata galvaspilsētas vicemērs Ainārs Šlesers (LPP/LC), un pēc tā var spriest, ka viņš tiešām ir gatavs veikt kaut ko līdzīgu revolūcijai.
Jau pašvaldību vēlēšanu naktī Šlesers nekautrējās paziņot, ka Rīgas attīstībai būtu jātiek organizētai tā, lai tas pirmām kārtām būtu izdevīgi investoriem. Šaubu nav, ka šobrīd par investīciju piesaisti cīnās un savstarpēji konkurē teju visas kaut cik ievērojama izmēra pilsētas.
Runa ir par dažādiem ar nodokļu slogu saistītiem atvieglojumiem, infrastruktūras nodrošināšanu utt. Taču pirmo reizi ir dzirdams, ka pietiek atnākt investoram, lai visi jautājumi risinātos un tiktu pārskatīts pilsētas attīstības plāns, kā mēdz teikt, pēc vajadzības. Jāatgādina, ka jau pirms vairākiem gadiem, kad ārvalstu kompānijām tika jautāts, kāpēc tās negrib nākt strādāt, piemēram, Rīgas ostā,
neviens neteica, ka tur kaut kas būtu par dārgu, vai arī aizliegumi būtu par lielu. Tā vietā parasti skanēja ļoti noteikta atbilde — nav skaidrs, ar ko ir jārunā un kādi ir ilgtermiņa spēles noteikumi. Respektīvi, nebija skaidrs, kur, ko un uz kādiem nosacījumiem var attīstīt. Šobrīd vismaz viena problēma lielā mērā ir atrisināta: ir skaidrs, ar ko jārunā — ar Šleseru.
Savukārt attiecībā uz visu pārējo situācija var izveidoties pietiekami interesanti. Diez vai kaut kur pasaulē uzņēmēji, investori sagaida, ka viņiem pietiek ierasties ar investīciju plānu un kaudzi naudas, lai visas durvis būtu vaļā. Tas pat skan pārāk absurdi. Tā vietā katrs uzņēmējs vēlas redzēt pilsētas plānu, lai ilgtermiņā būtu skaidrs, kur ko var, bet kur — nevar darīt.
Otra lieta, ko allaž ir vēlējušies investori — pieņemto lēmumu pēctecība, lai nerastos situācija, kad, mainoties pilsētas vai valsts vadībai, tiek mainīti arī darbības nosacījumi. Savukārt, mainot ik gadu attīstības plānu, mēs varam tikai iegūt nevienmērīgi attīstītu pilsētvidi, kurā katrs būs uzbūvējis ko vien vēlas (var sanākt situācija, ka nākamās domes vadība izlemj būvēt kādu jaunu tiltu tajā vietā, kurā šogad tics atļauts veidot savrupmājas). Jau līdz šim rezonansi sabiedrībā ir radījis domes vadības dotais akcepts vienam uzņēmumam attīstīt darbību Daugavas krastmalā starp Vanšu un Akmens tiltu, kā arī pašreizējam attīstības plānam absolūti neatbilstošai kompānijas Grindeks augstceltnes būvniecībai. Paklausoties Šleseru, nebūtu brīnums, ka jau drīz vien tiktu izskatīts jautājums, piemēram, par debesskrāpja būvniecību Esplanādē vai tirdzniecības centra izveidi laukumā pie Rīgas pils. Bet pēc tam attīstības plānu sakārtos tā, lai sanāktu, ka īstenotā būvniecība patiesībā ir tam atbilstoša.
Un vēl… Šeit rodas būtisks jautājums — kādiem parametriem tad ir jāatbilst potenciālajam investoram, lai viņš, turklāt bez konkursa,
ierakstītos tajā uzņēmēju kategorijā, kuru dēļ Rīgas domes vadība būtu ar mieru kārtējo reizi pārskatīt attīstības plānu. Un vai šeit netiek radīta jauna augsne korupcijai?!