Valsts pārvaldes iestādes, privātie uzņēmumi un mājsaimniecības, atkārtoti uzpildot printeru kārtridžus, var ietaupīt ievērojamus līdzekļus.
Laikraksta Dienas bizness un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras akcijas Meklējam miljonus budžetam ietvaros ir izteikts ierosinājums par iespējām ietaupīt uz printeru kārtridžu rēķina. «Situācijā, kad plaši tiek runāts par dažādām iespējām ietaupīt gan valsts pārvaldē, gan ikvienā uzņēmumā un mājsaimniecībā, viena no līdz šim publiski neapspriestām tēmām ir biroju tehnikas ekspluatācijas materiāli jeb tautā sauktie printeru kārtridži, kurus lieto ikviena institūcija un daudzas mājsaimniecības,» Db norādīja biroja tehnikas ekspluatācijas materiālu kompānijas SIA Sinerta valdes locekle Kristīne Avena. Kopumā ir trīs kārtridžu lietošanas iespējas. Var katru reizi tukšā kārtridža vietā pirkt jaunu printera ražotāja kārtridžu. «Tas ir ļoti izplatīts veids, jo cilvēki, pērkot printerus, nereti saņem pārdevēja padomu tieši tā arī darīt. Taču tas ir dārgākais drukāšanas jeb printera ekspluatācijas veids,» vērsa uzmanību K.Avena. Otrkārt, tukšo printera ražotāja kārtridžu var aizstāt ar cita ražotāja kārtridžu. Treškārt, tukšo kārtridžu iespējams atkārtoti uzpildīt. Tiesa gan, ne visu kārtridžu modifikācijas iespējams atkārtoti uzpildīt.
Var ietaupīt pat 60%
No printera modeļa un lietošanas intensitātes ir atkarīgs, cik reižu ir iespējams atkārtoti uzpildīt vienu kārtridžu. Visbiežāk to iespējams uzpildīt piecas reizes. Piemēram, lāzera kārtridža viena uzpilde izmaksā - Ls 15, bet pēc otrās uzpildes ir ieteicams apmainīt tās detaļas, kuras ir atbildīgas par drukas kvalitāti. Tas papildus izmaksā 8-10 Ls. Kopumā, klientam nopērkot printera ražotāja kārtridžu, piecas reizes atkārtoti to uzpildot un veicot restaurāciju, rezultātā izmaksas ir 85 Ls. Salīdzinājumam, viens alternatīvs kārtridžs maksā 32 -35 Ls, par pieciem kārtridžiem būtu jāmaksā 175 Ls, bet par pieciem jauniem printera ražotāja kārtridžiem izmaksas veidotu 210 Ls. «Tātad ietaupījums, izmantojot alternatīvos kārtridžus, ir 50%, bet, izmantojot atkārtotu uzpildīšanu, samazinās izmaksas par 60%,» informēja K.Avena.
Jau praktizē
Valsts kase printeru kārtridžu atkārtotu uzpildīšanu praktizē jau apmēram 10 gadus. «Atkārtoti uzpildot kārtridžus, ekonomējam valsts budžeta līdzekļus, tādējādi ietaupām 1/3 summas,» atzīmē Valsts kases Infrastruktūras apsaimniekošanas departamenta direktora vietniece Anita Ozola. Arī KNAB izvērtēja drukas iekārtu toneru iegādes izmaksas salīdzinājumā ar toneru uzpildes izmaksām un kopš 2006.gada pirmā ceturkšņa izmanto uzpildītus printeru tonerus. «Galvenais ieguvums un motivācija veikt printeru toneru uzpildi ir finanšu līdzekļu ekonomija,» norāda KNAB Informātikas nodaļas galvenais speciālists Ojārs Gailis-Birzleja. Tomēr toneru uzpildei ir arī negatīvi aspekti, piemēram - izmantojot jaunus tonerus lokālajam tīklam pieslēgtajos printeros, ir iespēja attālināti noteikt printera tonera izlietojuma pakāpi, ar atkārtoti uzpildītiem toneriem šāda iespēja nepastāv. «Kopumā ar toneru uzpildes pakalpojumu esam apmierināti,» rezumēja O.Gailis-Birzleja.